Splnil se sen mnoha jejích stoupenců - katolická misionářka Matka Tereza bude 4. září prohlášena za svatou! Když tuto informaci sdělil papež František počátkem března kardinálům, potvrdil to, o čem se již delší dobu mluvilo a spekulovalo. Druhý ze dvou zázraků, které jsou podmínkou

svatořečení, byl totiž potvrzen komisí expertů pár dní před tímto papežovým prohlášením. Šlo o nevysvětlitelné uzdravení muže v Brazílii v roce 2008, jenž byl v kómatu kvůli několika abscesům na mozku. Vatikán uznal, že pomohla modlitba jeho manželky k Matce Tereze.První zázrak, rovněž spojený s uzdravením pacienta, římskokatolická církev uznala před blahoslavením matky Terezy v roce 2003.

Papež také stanovil termíny kanonizace dalších čtyř budoucích svatých. V neděli 5. června mají být svatořečeni římskokatolický kněz a zakladatel Kongregace Mariánských otců Neposkvrněného početí Nejsvětější Panny Marie Stanislaw Papczyński a švédská zdravotní sestra Maria Elizabeth Hesselblad. Následovat bude 16. října svatořečení Mexičana Josého Luise Sáncheze del Río, který zemřel mučednickou smrtí, a pak argentinského dominikánského kněze Josého Gabriela del Rosario Brochero.

Řád Misionářek milosrdenství

Matka Tereza (rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu) se narodila 26. srpna roku 1910 v albánské rodině jako nejmladší dcera úspěšného obchodníka a farmaceuta. Když bylo Agnesë osm let, otec zemřel. O čtyři roky později  se rozhodla pro řeholní život. V roce 1928 odešla do Irska a vstoupila do kongregace Loretánských sester. Toto řeholní společenství působilo hlavně v Indii, což Agnesu přitahovalo.

Po krátké přípravě v Dublinu v roce 1929 odjela do Indie, kde v Dárdžilingu složila slib novicky a přijala jméno Tereza. Na misionářské dívčí škole vyučovala zeměpis. Pro nadání a organizační schopnosti bylo Tereze svěřeno vedení Vyšší misijní školy v Kalkatě. V roce 1946 sestra Tereza po dohodě s představenými opustila loretánský klášter a začala se věnovat nejchudším a umírajícím. O tři roky později ji obklopil dostatek spolupracovnic, aby mohla založit kalkatskou kongregaci Misionářek milosrdenství (Misionářky lásky).

Svatý stolec 7. října 1950 uznal nové řeholní společenství řídící se františkánskými principy.

Řád Misionářek milosrdenství má dnes několik tisíc sester a působí ve více než stovce zemí celého světa. Jeho zakladatelka se stala legendou již za svého života.

Mezinárodní uznání a ocenění

V závěru života provázely Matku Terezu mnohé zdravotní problémy. Při návštěvě papeže Jana Pavla II. v Římě v roce 1983 dostala srdeční infarkt, po druhém infarktu v roce 1989 jí byl voperován kardiostimulátor. V roce 1991 při návštěvě Mexika dostala zápal plic, který zhoršil její srdeční potíže. Navrhla svou rezignaci, která ovšem nebyla řádem přijata. Později podstoupila v prvotřídní kalifornské nemocnici v USA operaci srdce, za což, a solidaritu s diktátorskými režimy, ji stihla kritika části veřejnosti.

V roce 1997 těžce nemocná a unavená stářím předala Matka Tereza vedení řádu své zástupkyni. Zemřela v témže roce 5. září.

Za své humanitární konání získala řadu ocenění, stala se první nositelkou Templetonovy ceny (v roce 2014 cenu získal jako jediný Čech kněz a teolog Tomáš Halík), Nobelovy ceny míru, obdržela britský Řád Za zásluhy a nejvyšší indické civilní vyznamenání Bharat Ratna.

Ludmila Veselá

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503093
DnesDnes598
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1345
Tento měsícTento měsíc14439

Partnerské weby

apartman banner