Partnerské vztahy se v posledních letech staly takřka alfou i omegou, týká se to i dotazů k osobním horoskopům. Proč to tak je a zda či jak nám může v souvislosti se vztahy pomoci astrologie, jsme si povídali s astrologem a astropsychologem Ondřejem Habrem.

Proč se v popředí našeho zájmu drží vztahy? Je to jen

shoda okolností, náhoda?

Lze v tom najít určitou astrologickou paralelu. V posledních několika letech, bavíme se o období 6 - 7 let, je totiž na vrcholu reprodukčního žebříčku skupina lidí, kteří se narodili s Plutem ve znamení Vah. A Váhy jsou znamením vztahovým a partnerským. Dodejme však, že pod pojem vztahy je třeba zahrnout nejen vztahy k partnerovi či manželovi, ale i vztahy obecně - k okolí. Planeta Pluto se po nebi pohybuje velmi pomalu, v jednom znamení může pobýt až pětadvacet let. Podle toho, v jakém je znamení, v jakých domech a na základě dalších aspektů lze vyvozovat, čemu budeme mít tendenci věnovat základní a zásadní pozornost. Ta pozornost není každodenní, ale projevuje se na pozadí dění, táhne se jako červená nit, je leitmotivem, strunou, na kterou hraje osud. Svým způsobem podbarvuje vše, co děláme. A protože dominantní skupina s Plutem ve Vahách ovlivňuje i ostatní jedince, řeší se vztahy nyní napříč všemi generacemi.

Obrátí-li se na vás někdo v souvislosti se vztahy, na co se v horoskopu zaměříte, co vás tam nejvíce bude zajímat?

Mám-li řešit partnerský vztahový horoskop, jsou dvě možnosti. Mohu vytvořit na základě dat a hodin narození horoskop synastrický, který ukazuje, jak k sobě dva lidé pasují, jak se propojují jejich vlastnosti na vícero úrovních v různých oblastech. Nebo vytvořím druhý typ horoskopu, který je vhodný pro partnery, kteří spolu již žijí a zajímají se o to, jaký má jejich vztah význam, čím se mají zabývat, jaké jsou jejich životní úkoly, a tomu se říká kompozitní. V horoskopech sleduji celou řadu ukazatelů, záleží na konkrétním zadání. Důležitá je samozřejmě poloha Slunce, protože ta ukazuje, jak se ve vztahu člověk chce, či potřebuje realizovat. Poloha Měsíce naznačuje, jak vztah nebo svého partnera prožívá a vnímá, Mars upozorňuje na to, kde je jeho vnitřní muž a je rovněž archetypem  konání, aktivit. Venuše ukazuje, kde je vnitřní žena, kde a jak tvoříme a milujeme. V kombinaci postavení Marsu a Venuše vidíme, jak se tyto prvky navzájem propojují, jak ti dva lidé zrcadlí své vize, představy, z čehož vyplývají naděje či zklamání v jejich vztahu. Důležitý je samozřejmě i Merkur, který říká, čemu každá z osob věnuje pozornost a zda si tedy vůbec dovedou věnovat pozornost vzájemně.

Máte více klientů, kteří si nechávají zpracovat horoskop, než vstoupí do manželství, tedy chtějí vědět, jestli jim soužití bude fungovat, nebo za vámi přicházejí spíše lidé,  kteří ve vztahu či manželství žijí a chtějí cosi změnit?

Ta druhá slupina je četnější, jsou to spíše lidé, kteří něco řeší, něčím se zabývají, hledají východisko z nějaké situace. Většina z nich není ve vztahu spokojená. Ale najdou se i výjimky, kdy přijdou lidé a chtějí vědět, co se vztahem dál. Dosáhli určité úrovně, rádi by věděli, co je ještě čeká, zjišťují hlubší smysl svého soužití, přemýšlejí nad osudovostí. A i na takové otázky dovede dát astrologie relativně solidní odpovědi.

Když je někdo sám a chce se seznámit, nebo má pocit, že z nějakého důvodu přitahuje partnery, s nimiž řeší opakovaně stejné problémy, může u vás najít radu, zjistí s vaší pomocí, kde dělá chybu, můžete ho nasměrovat, aby vhodný protějšek našel? 

Určitě. Z horoskopu lze zjistit, jakými způsoby si v životě nebo ve svých projevech váže energii. Dost často se dostáváme na úroveň rodiny, se kterou žije, na vztah k matce, k otci, to jsou nejčastější provázanosti. Lze určit, jakým způsobem si dotyčný odmala vytvářel vztahové vzorce, co ho na této cestě rozvíjí, a co mu naopak klade překážky, které on má za úkol překonávat. Pokud se někomu nedaří seznamovat, pak stojí za to podívat se do horoskopu na to, s čím se u tohoto jedince vztahy propojují. Takto je možné zjistit, do jaké oblasti by měl nasměrovat pozornost a energii, aby případného partnera mohl vnímat, všimnout si ho.

Traduje se, že některá znamení zvěrokruhu jsou kompatibilní a jiná se neslučují, tedy by spolu neměla žít. Říká se to o protilehlých znameních - například o Býku a Štírovi. Je to pravda, máme na to dát?

Do určité míry to platí, ale jen obecně. Rozhodně nemá smysl se tím řídit jakožto prvotní volbou partnera. Roli kromě postavení Slunce v čase našeho zrození, které určuje znamení zvěrokruhu, hraje celá řada dalších faktorů, ukazatelů, planet a bodů. Ty dokreslují dílčí, ale důležité rysy, tedy by neměly být opomíjeny. Co se týká znamení, která stojí proti sobě, tedy Panny a Ryb, Býka a Štíra atd., k tomu bych řekl asi toto. Každý vztah, ať už je partnerský, milenecký, pracovní či obchodní, je vždy výzvou k dialogu. U protilehlých znamení je skrytá opozice. Pak záleží na dalších aspektech, jež ukazují, zda a jakým způsobem může být jejich dialog veden, kterými prostředky a k čemu může směřovat. Spíše až na základě individuálního horoskopu člověka lze soudit, jací partneři by byli pro dotyčného jedince vhodní, ale jak často si vybíráme partnera podle data narození? Výběr obvykle podléhá jiným kritériím. I když dodejme, že horoskop zdaleka není jen záležitost psychická, nýbrž i somatická. Naše psychické vlastnosti jsou projevem somatického nastavení uvnitř a naopak. Horoskop má svůj psychický a fyzický otisk v realitě. Když nám je někdo sympatický či nesympatický, někoho milujeme nebo nám na něm něco vadí, je to proto, že v podstatě vnímáme, pozorujeme fyzické nastavení jeho horoskopu. Je to postřehnutelné v tom, jak dotyčný vypadá, jaká používá gesta, jakým způsobem se chová. A okolí na to reaguje v každém okamžiku interakce, nejde jen o volbu partnera. Ve hře přitom nikdy není jen nativní horoskop, ale i životní zkušenosti, které získáváme. Proto se leckdy podvědomě soustředíme na určitý typ partnera - podle barvy vlasů, výšky a podobně, aniž bychom to předem vědomě řešili. Spíš nás na to upozorní třeba přátelé, že se náš nový partner podobá tomu předchozímu, nebo je naopak úplně odlišný…

Využívají vaší pomoci i rodiče, co se týká vztahu k dětem?

Rodiče obvykle řeší, jak se k dítěti chovat, aby nekladli překážky jeho rozvoji a občas mi přijdou dotazy týkající se sourozeneckých vztahů. Zajímavé je, jak se horoskop rodičů do velké míry otiskuje do horoskopu dětí. Jaksi automaticky je zajištěna kontinuita biologická i duchovní.

A co vztahy zaměstnanecké? V nichž rovněž může horoskop poradit?

Jistě, ať už jde o vztah nadřízený - podřízený nebo mezi kolegy na pracovišti. Vedení firmy může váhat, komu ze zaměstnanců lze věřit a komu ne, komu svěřit odpovědnost, kdo naopak potřebuje vedení. Konzultace probíhá to prostřednictvím stejných ukazatelů jako u vztahů partnerských, jen se zdůrazňují a zviditelňují jiné části horoskopu.

Pokud byste si vy osobně hledal partnera, využil byste svých astrologických znalostí, zkoumal byste jeho horoskop? 

Na to pravidla nejsou, ale já nikoho nelustruji. (smích) Když astrolog věří v to, co hlásá, je do jisté míry ovlivněný postupy a principy, na kterých je jeho disciplína založena. Pak i druhého člověka vnímá jinak. Astrolog by měl být schopen na základě vědomostí a zkušeností určit, do kterého znamení patří. Pomůže mu vizáž, vystupování a podobně. Nejde tedy jen o informace přicházející z možného hlubšího rozebírání partnera, podané přes tvrdá data v horoskopu, ale astrolog  může partnera nebo další jedince vnímat i po stránce energetické. Každá planeta koresponduje s určitými energiemi, které od dotyčného člověka přicházejí. Ale dlužno dodat, že ani zkušený astrolog není neomylný, protože informací proudí neuvěřitelné množství a některé z nich nohou být i zavádějící.

Lucie Zemanová

Kontakt: www.astro-ondrej.cz

Soutěž: Milí čtenáři, zajímáte se o astrologii? Pokud se zapojíte do naší soutěže a následného losování, jeden z vás získá 20-ti procentní slevu na videokurz astrologie od Ondřeje Habra. Stačí, když zašlete odpověď na soutěžní otázku v průběhu příštích 14 dní na adresu redakce nebo e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. s heslem - astrologie.

Otázka: Jaké horoskopy může astrolog sestavit, řeší-li s klientem vztahy?

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2499943
DnesDnes237
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2633
Tento měsícTento měsíc11289

Partnerské weby

apartman banner