Tradice pití čaje pochází z dávných dob, kdy britská královská šlechta na této ceremonii ukazovala své způsoby etikety. V Číně, Japonsku, Koreji a v dalších zemích na východě se čaj považuje za zdraví prospěšný nápoj, který pomáhá zachovat mládí a

krásu.

Zelený čaj. Fakt, že odstraňuje z organismu toxiny a zabraňuje stárnutí, je všeobecně známý. Pravidelná konzumace zeleného čaje pomáhá zabránit ztučnění jater, udržuje pružné cévy, zabraňuje předčasnému stárnutí. Zelený čaj je také užitečný pro těhotné ženy, jelikož obsahuje velké množství zinku, což je nutná látka pro normální vývoj plodu. Kromě toho je účinnou prevencí rakoviny a aterosklerózy, jeho pravidelná konzumace snižuje riziko srdečních onemocnění.

Čaj z černého bezu. V tradiční medicíně se odvar připravený z květů a plodů černého bezu používá na snižování horečky, při onemocnění dýchacích cest. Čaj ze sušeného bezu se připravuje následovně: 2 lžíce květů zalijeme jedním šálkem vroucí vody. Tento odvar se používání k vyplachování úst a krku v případě angíny, zánětu průdušek, při chřipce a při stomatologických problémech.

Meduňkový čaj. Má velice příjemnou chuť a je snadný na přípravu. Je obzvláště dobrý v kombinaci s medem, lze ho pokládat za univerzální lék na mnoho chorob. Díky uklidňujícím vlastnostem meduňky ho lze užívat při nespavosti, migréně, epilepsii. Meduňka pomáhá při tachykardii a nervozitě, je součástí léčebných čajů používaných při neuróze. Meduňka obsahuje rozmarýnovou kyselinu, jež má výrazné protizánětlivé účinky, proto se používá jako prevence artritidy, revmatických bolestí. Kromě toho je tato bylinka dobrým antioxidantem, který zabraňuje stárnutí organismu. Lidoví léčitelé doporučují pít čaj z meduňky při menstruačních bolestech, vhodný je také pro astmatiky.

Mátový čaj. Zklidňuje střeva, napomáhá trávení, předchází nadýmání. Podle některých studií má máta peprná i zelená snižovat hladinu androgenů v lidském organismu, což je žádoucí u žen, které trápí nadměrné ochlupení. Mátový čaj pomůže také vyčistit dutiny, je vhodný při rýmě a ucpaném nosu. Zkuste použít s mátovým čajem sirup z agáve jako sladidlo. Tento sirup je zvláště vhodný pro diabetiky. Mátový čaj se užívá i pro zlepšení činnosti mozku, lepší náladu. Vědci dokázali, že čaj z máty peprné zvyšuje množství mléka u kojících žen.

(zor)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503448
DnesDnes247
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1700
Tento měsícTento měsíc14794

Partnerské weby

apartman banner