Bezprostředně za posledními domky Kopřivnice se prudce zvedají předsunutí vyslanci Beskyd. Tady začíná pravý ráj. Pestrému kaleidoskopu atraktivních míst kraluje zejména blízký Štramberk. My se k němu tentokrát otočíme zády, poněvadž opačná strana údolí si rovněž hýčká svoji

 perlu.

Místo temných sletů

Na rozdíl od odhaleného panoramatu Štramberka ji údolí ale úzkostlivě střeží schovanou pod ochrannou peřinou korun staletých stromů. Tím pádem se naplno ukáže výhradně těm, kteří se směle zakousnou do klikatých serpentin trasy Lašské naučné stezky. Sotva vystoupáme na malé ploché návrší, tak se před námi rozevře malebná hladina lesního rybníčku vroubeného travnatým pásem. Prostě ideální místo k odpočinku. Podle pověsti se tu prý jednou za rok slétaly čarodějnice. Ty během svého nočního reje vášnivě tancovaly a zpívaly rouhavé bezbožné písně.

Venuše ze slonové kosti

Obnovený rybník původně sloužil jako zdroj vody i obranná překážka, protože kousek za ním se tyčil hrad Šostýn.Ten je sice již mnoho staletí v troskách, nicméně uchvátí odkrytými pozůstatky palácových sklepení s nádherně dochovaným a příkladně zakonzervovaným gotickým portálem. Při průzkumu zde došlo k unikátnímu nálezu sošky ženy zhotovené ze slonoviny. Předpokládá se, že sloužila jako ozdobná střenka nože. Pro nápadnou podobu se slavnými pravěkými artefakty se nazývá Šostýnská Venuše.

Nešťastný otcovrah

Podle pověsti Šostýn obýval rytíř, který sám vychovával malého synka. Jednou si vyrazil na lov a chlapce nechal doma jen s chůvou. Zatímco byl na výpravě, tak Šostýn přepadli lupiči. A malé dítě odvlekli do svého doupěte. Tam chlapec dospěl a následně se stal vůdcem tlupy. Pak se svými kumpány zosnoval opětovné přepadení Šostýna. Uvnitř hradu narazil pouze na starého rytíře. Ani okamžik neváhal – a jednou ranou meče jej zabil. Poté se krátce podíval do jeho tváře. S hrůzou zjistil, že připravil o život vlastního otce. Zoufalý syn utekl do hor a pronásledován výčitkami svědomí se stal poustevníkem.

Smrt tyrana

Jiná legenda přináší příběh o krutém hraběti z Hukvald, jehož vazalem byl právě majitel Šostýna – rytíř Chorinský. Ten mnohokrát v kruhu zbrojnošů a svých přátel připíjel na smrt hukvaldského hraběte. Nakonec spiklenci ukuli plán a obávaného tyrana zlikvidovali. Jenže celá záležitost se začala vyšetřovat a přišla nelítostná odplata. Šostýn lehl popelem. Rytíř Chorinský se spolu se svojí krásnou dcerou skrývali v jeskyních, kde rytíře během bouře usmrtil blesk. Zoufalou dceru nalezl uprostřed klesů její snoubenec. A definitivní tečku za dramatickým krvákem učinila svatba.

Okolí hradu je spojeno se jménem zemanského rodu Rašků. Příjemnou procházkou se dostaneme k Raškovu kamenu. Ohromný blok vápence je upraven na půvabnou vyhlídkovou plošinu. Poblíž roste mohutný Raškův buk. Další zdejší strom dostal pojmenování po legendárním beskydském zbojníkovi Ondrášovi. Ten si sem jednou odskočil na malou výpravu a přitom ještě stihl ztrestat místní vyhlášenou klepnu proslulou svojí lakotou.

Od Raškova kamene stezka pokračuje do malebného Janíkova sedla. A hezkou tečkou výletu se stane zdolání Bezručovy vyhlídky s rozhlednou.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504074
DnesDnes307
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2326
Tento měsícTento měsíc15420

Partnerské weby

apartman banner