Bůh Apollón udělal Delfy pupkem antického světa a nejvýznamnějším věšteckým místem Řecka, přitažlivým pro tisíce poutníků. Delfy se staly centrem politické a náboženské moci a krajinou, kde vládly magické síly. Apollón, a tomu věřili i poutníci, mluvil přímo ústy kněžky Pýthie. Město rozhodovalo o válce i míru, o životě a smrti. Zákazníci

nadělovali věštírně jak zlato, tak i moc. Bylo dlouho tajemstvím, v jakém psychickém stavu věštkyně prezentovala svoje věštby. Historikové se domnívají, že geologické podmínky kolem místa věštění musely hrát svoji roli. Hledali nějaký přesvědčivý důkaz.

Nejslavnější věštby

Jak byly Delfy založeny? Podle ságy nechal otec všech bohů Zeus z obou konců Země vzlétnout dva orly. Jejich dráhy se překřížily právě v místě, kde jsou dnes Delfy. Dochovala se historka, kdy poslové přišli s testovací otázkou: „Co právě dělá náš vládce?“ „Vlastníma rukama vaří polévku,“ odpověděla věštkyně bez přemýšlení. Odpověď byla správná a pro posly to byl důkaz, že žena je ve spojení s bohy. Nejslavnější a nejznámější věštbou Pýthie byl výrok: „Překročíš-li řeku, zahubíš velikou zemi.“ Král řeku překročil a zahubil svoji vlastní zemi. Příliš pozdě pochopil dvojsmyslnost Pýthiiny věštby. Řecký spisovatel Plútarchos napsal v 1. století, že omamujícími výpary vystupujícími ze země se Pýthie přiváděla do transu. Mnozí historikové však o Plútarchově tvrzení pochybují. Naproti tomu kozy, které se pásly na hoře Parnassos nedaleko věštírny, se při přiblížení ke skalním průrvám dostaly do stavu, kdy bychom řekli, že byly úplně bez sebe. Když se k průrvám přiblížili pastýři, upadali do zvláštního stavu připomínajícího trans. To mohl být ten pravý důvod, proč právě zde vznikla věštírna.

Byly za vším přírodní drogy?

Na konci 19. století zde hledal důkazy o pravdivosti slov antických autorů francouzský archeolog, ale nenašel nic, co by připomínalo skalní štěrbinu, o které mluvil Plútarchos. Nenašly se žádné omamné plyny, ale vysvětlení se hledalo dál. Pozornost byla obrácena na kněze, kteří před věštěním pálili vybrané rostliny, o nichž podle všeho věděli, že jsou halucinogenními drogami. Výskyt těchto rostlin podpořily usazeniny na místech bývalého moře. Rozhodně je zajímavé, že Pýthie nevěštila v zimě.

Podle jedné z dalších teorií mohl být Pýthiinou drogou etylén, jenž v Delfách stoupal z puklin v zemi. Jeho koncentrace jsou v zimě také nižší…

Za věštby se platilo do pokladny Apollónova chrámu. Co se dělo při vyslovování věšteb, měli možnost slyšet jen vybraní kněží. Pýthie pod vlivem dýmu upadala do transu, pronášela nesrozumitelná slova a kněží je pak žadatelům „překládali“ do pochopitelného jazyka.

Kněží měli svou tajnou službu

Věštírna byla zřejmě nástrojem tvrdé politiky. Taktickou kalkulací přeměnili kněží Delfy na vedoucí věšteckou instanci antického světa. Byla to mistrovská politická výhra, která vydržela staletí. Vše bylo promyšlené do posledního detailu. Co k tomu pomohlo? Především centrální poloha Delf v Řecku, ze všech míst dobře přístupná. První krok k „delfskému syndikátu“ byl učiněn roku 600 př. n. l., kdy se Delfy staly světovou religiózní autoritou a systematicky se vypracovávaly k jakési řecké informační burze. Zakladatelé mysleli na všechno. Každé čtyři roky se na počest Pýthie konaly sportovní hry. Představení mělo stejný úspěch jako v Olympii. Za věštění se platilo, a hodně. Mocenský aparát delfských kněží musel fungovat bez prostojů, chyby se nepřipouštěly. Otázky byly Pýthii předkládány písemně, v obálkách. Kněží voskové obálky otevírali rozžhavenou jehlou. V ústraní si otázky přečetli a popřemýšleli o vhodné odpovědi. Aby podvod nevyšel najevo, dokument znovu zapečetili. V tehdejší době běžná praxe. Delfy také provozovaly tajnou službu. Udržovaly na mnoha místech světa, ve velkých městech, hustou informační síť, dnes bychom řekli rezidentury. Chytrá strategie udělala z Delf místo vlády. A perlička nakonec. Kněží v případě nutnosti podporovali a dokonce věštili, jak uvádějí někteří historikové, i pro svého úhlavního nepřítele – Peršany.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503317
DnesDnes116
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1569
Tento měsícTento měsíc14663

Partnerské weby

apartman banner