Ráda podléháte módnímu diktátu? Anebo si svoji osobnost nenecháte ničím převálcovat? Někdy je těžké zůstat svá, když všichni ostatní kolem vás už nosí hity sezóny – kostky, třásně, volány, platformy, chokery atd. A co barvy? Jak se ve vašem šatníku projevují módní barvy? Některé z nás jsou věrné jedné barvě celý život. Vědí, že modrá jim

jde k očím, oranžová rozsvítí tón jejich pleti a červená dá průchod energii a espritu.

Pokud patříte k té většině, která se nechává inspirovat módou, tak letos nezapomeňte ani na barvy. Jaro je ještě ovlivněno dozvukem minulé sezóny - zářivou oranžovou. Ale postupně přebere vládu „nad vším světem“ nová barva. A královnou roku 2018 je inspirativní, mystická a vysoce duchovní Ultra Violet – tedy sytě fialová s nádechem do modra. Tímto barevným tónem „po fialkách“ se letos budou inspirovat světoví návrháři a designéři, italští barvíři látek, výrobci módních doplňků, aut i nábytku.

Rozhoduje firemní komise

Výběr barvy roku není nahodilá záležitost – a módní ikony ani světoví návrháři do výběru moc nemluví. Vybírá a určuje jej celosvětový specialista na barvy, americká společnost Pantone Color Institut - tedy největší machr na barvy, který systematizuje a pojmenovává všechny barvy světa - vyvíjí nové odstíny a definuje základy všech barevných vzorníků jakéhokoli výrobce. Známý je především mezi výrobci barev, nátěrových hmot, mezi tiskaři, barvíři vláken i umělých hmot. Odstín a výběr barev pro cokoli se prostě určuje podle vzorníku “Pantonek“. Tento světový hráč určuje barvu roku, na jeho volbu navazují pak ostatní obory, tedy i designéři a výrobci.

Spiritualita, meditace a mystika

Společnost Pantone bere při volbě barvy roku v úvahu i to, jaká je nálada ve společnosti, v kultuře, v designu a nebo právě v módě. Podle ní čerpá letošní Ultra Violet z odkazu významných osobností, evokuje vesmír a celé jeho tajemno, působí mysticky, provokativně, ale současně probouzí kreativitu a dává naději v lepší zítřky. Pokud vám ultra violet připomíná barvy adventu, například barvu kněžského roucha při adventní mši, nejste daleko od pravdy. Podle společnosti Pantone dokonce podporuje i vynalézavost a vizionářské myšlení, spiritualitu, meditace a mystiku. Barva roku není izolovaným projektem, budeme se setkávat s jejími kombinacemi, různými odstíny a tóny v mnohých lidských činnostech a oborech. A budeme překvapeni, jak nápadité kombinace to budou. Uvidíme ji nejen v módě, ale i v prodejnách nábytku, aut a bicyklů, v dekoracích třeba na vánoční stromek, ve stavebnictví, v kadeřnictví i v psích salonech.

Líbí se vám Ultra Violet? Ovlivní i váš výběr oblečení a doplňků? Dokážete si ji představit ve svém šatníku? Je prokázané, že fialové se mnoho žen vyhýbá. Pokud k nim patříte a přesto chcete být IN, zaměřte se na výběr detailů v této barvě – zvolte jen kabelku, šátek nebo náušnice. Budete překvapeny, jak snadno se dá zkombinovat s vaším outfitem.

(lam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504111
DnesDnes344
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2363
Tento měsícTento měsíc15457

Partnerské weby

apartman banner