Mezi vlastenectvím a nacionalismem existuje jen velmi tenká dělící čára. Obecně se dá říci, že vlastenci jsou lidé, kteří jsou na svůj národ hrdí, chovají se tak, aby v cizině nedělali ostudu a nacionalisté razí heslo „nic než národ“ a ostudu dělají tím, že se v cizině chovají nadutě, domorodci pohrdají a jejich způsobu života se

posmívají.

Do Řecka jezdím každoročně již 20 let. Poznala jsem zde nejen spoustu Řeků a Řekyň, se kterými mě pojí přátelské vztahy, ale i kamarádů a kamarádek z Česka, se kterými jsme utvořili dobrou partu a čas od času se setkáváme. S čistým svědomím mohu říci, že tito mí známí nepatří mezi nacionalisty a vlastenectví místních chápou a obdivují ho. Řecko si zamilovali a „neopustili“ ho ani v době, kdy celá Evropa Řekům vyčítala, že na ně doplácí.

Řekové jsou vlastenci. Projevuje se to mnoha způsoby. Jsou hrdí na své dějiny, na svůj jazyk, na svoji kulturu, na svoji vlajku a v neposlední řadě i na svoji víru.

My, Češi, bychom jim mohli jejich entuziasmus závidět. Do všeho jdou s vervou, pravým jižním temperamentem, vírou ve své přesvědčení a důvěrou ve zdárný výsledek. Na náš vkus příliš často stávkují a protestují, když se jim něco nelíbí, politické záležitosti berou vážně a své názory často přehodnocují.

V loňském roce jsem měla možnost vidět v řecké televizi jakousi anketu, ve které se reportéři ptali občanů, jak jim dnes vyhovuje jejich předseda vlády Tsipras, kterému dali ve volbách důvěru hned dvakrát za sebou. Téměř všichni se na jeho adresu vyslovovali negativně. Zeptala jsem se svého hostitele, u kterého jsem byla ubytovaná, co on si o tomto politikovi myslí. Odpověděl velice expresivním výrazem. Takže až toho budou mít Řekové opravdu dost, vláda si může být jistá, že do ulic nevyjde řeka lidí, ale rovnou veletok a své názory dá razantně najevo. Ovšem na druhé straně - zkuste Řekům mluvit do jejich způsobu života a kritizovat je. Neuspějete, ať už jste zástupci Evropské unie či jenom obyčejný turista – cizinec. Okamžitě vás budou přesvědčovat se zápalem pravého vlastence, že co je řecké, to je nejlepší.

Ze zkušenosti vám mohu poradit, že není dobré dohadovat se s nimi o politice, i když jste erudovaný historik, novinář nebo politolog a perfektně ovládáte řečtinu či jiný jazyk, ve kterém se můžete společně domluvit. Neprojde to ani v případě, že váš partner v diskuzi je Řek, který vyrostl v bývalém Československu.

Nebavte se s nimi ani o náboženských otázkách. Pokud byste přiznali, že v boha nevěříte, ztratíte u nich kredit.

Náklonnost a důvěru získáte, když jim dáte najevo, jak moc se vám Řecko líbí, jak jste mezi nimi rádi a jak obdivujete jejich způsob života.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500218
DnesDnes512
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2908
Tento měsícTento měsíc11564

Partnerské weby

apartman banner