4216casoprostorova 1V létě loňského roku jsme cestou na známý polský zámek Czocha objevili poměrně nenápadné pozůstatky hrádku Swiecie, které se nacházejí jen několik kilometrů od zámku. Samozřejmě jsme se ihned vydali na průzkum této zajímavé zříceniny. Seznámili jsme se tam se současným majitelem

hradu, který ho opravuje jen z vlastních zdrojů a spíše jen symbolického vstupného. Hrad byl založen ve 14. století a měl za úkol střežit cesty z Lužice do Slezska. V roce 1527 ho zachvátil požár a poté byl přestavěn na renesanční zámek, aby pak v roce 1827, přesně tři sta let po prvním doloženém požáru, vyhořel znovu, tentokrát definitivně. Mezi světovými válkami zde prý býval hostinec a za II. světové války objekt obsadila německá hlídka a ve zdejším sklepení dočasně věznila podezřelé osoby. Zřejmě tu docházelo i k výslechům.

Zmocnila se nás úzkost

Po výkladu jsme se všichni čtyři rozešli, abychom o samotě vstřebali zdejší magickou atmosféru. Když jsem se však po nějaké době začal poohlížet po ostatních, nikde nikdo. Najednou se mě začal zmocňovat nepříjemný pocit, že jsem na hradě sám. Můj neklid se stupňoval až do té míry, že jsem po chvíli svoji ženu a kamarády začal hledat. Ačkoli jsem hrad obešel celý kolem dokola, nikoho z ostatních jsem neviděl, ani neslyšel. Trvalo to asi dvacet minut, než se nám nakonec podařilo postupně se setkat v místním sklepení. Moje žena působila zaraženě a kolegové zmateně. Teprve následně mi manželka vyprávěla o svém naprosto stejném zážitku. Prý nás volala, ale nikdo ji nezaregistroval. Také na ni padla veliká úzkost a iracionální pocit, že je na hradě opuštěná. A navíc po celou dobu zažívala pocit naprosté statičnosti okolí - mrtvo, ticho, ani stéblo trávy se nepohnulo. Ostatní dva členové výpravy potvrdili, že se vzájemně hledali a nemohli se setkat. Všichni jsme se navíc shodli na nepoměru skutečně uplynulého a zdánlivého časového úseku - jako by uběhla minimálně celá hodina - a nikoli „pouhých“ dvacet minut.

Zastavil se zde čas?

Zaráží mě skutečnost, že zřícenina není nikterak rozlehlá, takže pravděpodobnost naprosté vzájemné ztráty a bloudění čtyř dospělých osob za bílého dne je malá. Dodnes máme z tohoto místa rozporuplné pocity a určitě by bylo zajímavé, v rámci dalšího průzkumu, získat svolení například k přenocování. Co dalšího by nás zde asi mohlo potkat? Může na tomto bývalém hradě docházet k nějaké časové anomálii? Nebyl by to první a jistě ani poslední případ, kdy na zvláštních místech podobně záhadné úkazy skutečně existují. Za všechny připomeňme kupříkladu nám všem dobře známé pověsti týkající se magického vrchu Blaník. A v tomto konkrétním případě se sám sebe ptám: Souvisejí podivné jevy s místem, kde byl hrad postaven? Nebo těžko pochopitelné úkazy snad způsobila nějaká událost v dávné či nedávné historii, a tak došlo k narušení časoprostoru? A je pouhopouhá náhoda, že oba doložené požáry hradu mají na konci letopočtu číslici 27? Toto místo rozhodně stojí za návštěvu. Milovníky záhad a tajemna potěší, že ještě existují místa, kde se mohou ocitnout v jiném světě. A kde se může zastavit čas.

Petr Matura

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500205
DnesDnes499
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2895
Tento měsícTento měsíc11551

Partnerské weby

apartman banner