3004tajemne 3Tajemné úkazy varovaly před válkou a katastrofami

Tato záhadná událost se stala ve čtvrtém století před naším letopočtem, v době, kdy se Římané snažili dobýt Kampánii, kde tenkrát „úřadovali“ Latinové. Historik Titus Livius popisuje podivnou událost, která se odehrála roku 340 př. n. l. Jedné noci navštívila dva konzuly v římském vojenském ležení zvláštní bytost. Na první pohled se lišila od ostatních větší postavou. Osoba jim sdělila, že velitel celé nepřátelské armády musí být obětován duším zemřelých a Matce zemi. Byla záhadná noční návštěva pouhou legendou, nebo zasáhla vyšší moc – mocná síla Vesmsíru?

Nebe se zbarvilo červeně

Římané byli, tak jako každý starověký národ, mimořádně pověrčiví. Snad i proto, že ve snaze o světovládu, neustále vedli krvavé konflikty se sousedními národy a na pomoc svých bohů se spoléhali. Roku 461 př. n. l. se prý nebe nad různými oblastmi Římské říše zbarvilo do krvavé červeně. Lidé slyšeli záhadné hlasy a z nebe padaly kusy masa. Bylo to snadd varování mimozemšťanů?

 

Řím se bude těšit ochraně Múz...

I záhadný pád bronzového štítu z nebe, který se udál roku 708 př. n. l. ve Věčném městě vyvolal řadu otazníků. V době panování krále Numa Pompilia totiž město ochromila epidemie moru. Duchapřítomný panovník situace využil a dal rozhlásit, že podle Múz mají jeho poddaní spatřovat věštbu, že se Řím bude těšit jejich ochraně. Pak dal ukovat jedenáct přesných kopií tohoto štítu, aby chránil originál před zloději. Štíty obdrželi saliové, což byli kněží ve službách boha války Marta. Ti je pak nosili při slavnostních procesích.

Romula zahalil hustý mrak

Záhadné zmizení, které je připisováno na vrub mimozemským bytostem, se týká jednoho z legendárních zakladatelů Říma – Romula. Podle pověsti byli synové boha války a Rhey Silvie – Romulus a Remus – posláni po řece Tibeře. Nebýt obětavé vlčice, která je našla a odkojila, možná by město na sedmi pahorcích neexistovalo. Tak praví pověst. Historik Titus Livius však líčí, jaký byl Romulův konec. Stalo se to při vojenské přehlídce na Martově poli. Náhle se prý strhla bouře s hromobitím a hustý mrak zahalil krále Romula. „A pak už nebylo Romula na zemi,“ konstatuje Titus Livius.

Děsivé štíty sršící oheň

Podobné zázraky tak, jak je líčí dávné legendy, se však ve starověku neodehrály jen na území Říše římské. Za všechny můžeme jmenovat ten, který se stal při tažení Alexandra Velikého do Indie. Když se jeho armáda pokusila překročit řeku Hypathos (dnešní Bjás), daly mu nebeské síly najevo, že jejich přízeň končí. Z nebe se snesly veliké stříbřité štíty sršící oheň, které decimovaly makedonskou armádu. Vyděsily vojáky natolik, že ti odmítli osudovou řeku překročit a svého vojevůdce přinutili k návratu.

(les)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500529
DnesDnes178
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3219
Tento měsícTento měsíc11875

Partnerské weby

apartman banner