Výsledky radiouhlíkové analýzy naznačují, že nalezené pozůstatky patří člověku žijícímu v 1 nebo 2 století ...
Vatikán více než jeden rok držel v tajnosti výsledky studie antického sarkofágu. Byl objeven před šesti lety během vykopávek římské baziliky San Paolo fuori le mura (za městský mi hradbami). Na kameni je vyryt nápis v latině: Pavel, apoštol - mučedník.

Aby byla ověřena pravost nálezu, Vatikán zahájil tajný výzkum. Výsledky byly oznámeny papeži právě během svátku Petra a Pavla - 28. června. Je zajímavé, že výsledky zkoumání byly oznámeny nejen v tento svátek, ale zřejmě i stanovení celého roku 2009 na rok svatého Pavla počítalo s tímto odhalením. Benedikt XVI. uvedl, že "do sarkofágu, který nikdy předtím po celá staletí nebyl otevřen, byl zhotoven otvor pro zavedení sondy, kterou byly odebrány vzorky drahocenných tkanin purpurové a modré barvy, destička z čistého zlata, části kadidla a úlomky lidských kostí.“

Výsledky radiouhlíkové analýzy naznačují, že lidské pozůstatky patřily osobě žijící v 1 až 2 století našeho letopočtu. "Zdá se, že to jednomyslně a nezpochybnitelně potvrzuje tradici, která hovoří o ostatcích apoštola Pavla,“ shrnul výsledky papež. Jak je uvedeno ve zprávě vatikánské tiskové kanceláře, výzkum "apoštolského" sarkofágu nekončí: "Ještě máme před sebou dlouhou a obtížnou práci." Odborníci se shodují, že dalším krokem bude otevření sarkofágu, který by umožnil církvi předložit světu novou svatou relikvii.

V roce 2001 se němečtí odborníci pokusili rekonstruovat obličej apoštola Pavla. Prostudovali řadu historických dokumentů a textů shromážděných teology a životopiscem svatého Pavlem Michaelem Hesemannem z Düsseldorfu. Z nich soustředili údaje o věku Pavla, popis jeho vzhledu z 2. století atd. Na základě toho vytvořili počítačový portrét.
(slk)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475803
DnesDnes392
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden2144
Tento měsícTento měsíc7433

Partnerské weby

apartman banner