Pan Andrej D. žije již několik let v Česku. Pochází z Ukrajiny, konkrétně z bývalé Podkarpatské Rusi, která za první republiky ještě patřila k bývalému Československu. Živí se jako dělník, ale doma vystudoval průmyslovku a pracoval v kanceláři. Vyprávěl nám úchvatný příběh o zvl áštním a nezařaditelném stvoření, které na západní Ukrajině děsilo jeho předky.

Ze všeho nejvíc mi tato tajemná bytost připomínala lidoopa nebo jakéhosi evropského yettiho. Poblíž městečka, odkud mužovi předci pocházejí, se v horách objevoval asi 2,5 metru vysoký chlupatý muž. Pastevci se báli o ovce, kdykoliv se objevil. „Ohlašoval se podivným hvízdáním, to můj děd nechápal, protože svou kořist vlastně plašil. Pak přišel na zajímavou věc, hvízdáním bylo asi záměrem, ovce neutíkaly, ale zůstávaly jako přimrazené stát na jednom místě,“ vysvětloval nám Andrej. Nevypadalo, že by si vymýšlel, působil velmi věrohodně. „Zajímám se o yettiho, četl jsem o něm několik knížek, je i na Kavkaze a na Sibiři, ale u nás žádná opice nechodí, tohle je netvor ze zasvětí, rozumíš?“ pokračoval ve vyprávění. Andrej holí významně zaklepal na zem a divil se, že ne všemu z jeho vyprávění rozumíme či věříme. „U nás bývalo velmi nebezpečno, jako všude na horách. Každé stavení mělo svého ducha, je to děd domový, ochránce, střeží venkovany před démony a netvory,“ dodával náš host.
Asi za měsíc mi volal známý, že o tomto chlupáčovi z Ukrajiny našel nějaké další informace, říkají mu disgas nebo čudsek, dovede mizet a měnit podobu. Ještě v 19.století prý zabíjel i lidi a v některých místech ho spatřili ještě v roce 1951! Že by náš vypravěč opravdu nelhal?

Jiné zprávy jsou ještě senzačnější, zmiňují výskyt podobného tvora i v Itálii, konkrétně u řeky Pád, v oblasti Rovigo a Canale Bianco. Chlupatou bytost zde nazývají lesním mužem a pátrali po ní ještě v devadesátých letech minulého století. Stopy za evropskou variantou yettiho vedou kupodivu i do skotských či norských lesů a odloučených regionů. Objevíme ještě nějaké další důkazy? A podaří se objasnit, o jaký fenomén se vlastně jedná? Na yettiho totiž příliš nevěříme …
(nov)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476928
DnesDnes119
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3269
Tento měsícTento měsíc8558

Partnerské weby

apartman banner