Belgičan Rom Houben strávil zdánlivě 23 let v kómatu, ale jeho diagnóza byla zřejmě po celé roky špatná. Houben pouze ochrnul a nemohl reagovat, správná diagnóza byla stanovena teprve před třemi lety!
Houben měl v roce 1993 autonehodu, po níž u padl do zdánlivého kómatu. Sice se snažil křičet, ale žádný zvuk ani hlas z něj nevycházel. Slyšel všechno kolem sebe, lékaři o něm ale mluvili jako o mrtvém a tvrdili, že jeho tělo žije jen vegetativně. Poslouchal nelichotivé poznámky zdravotnického personálu, musel si vyslechnout od matky a sestry, že jeho otec zemřel. Nemohl uronit jedinou slzu…

Lékaře zase mate případ Kanaďanky Rosemarie Doreové, která po prodělané mozkové příhodě začala mluvit jako kanadský námořník. Odborníci sice znají takzvaný syndrom cizího přízvuku, kdy lidé po úrazech či poškození mozku začnou mluvit jinak, ale vždy jde o jazyk či přízvuk jiné země. Žena ale mluví pomaleji a vyslovuje s přízvukem typickým pro východní pobřeží Kanady. Rosemarie ovšem tuto oblast nikdy nenavštívila a nikdy se nesetkala s nikým, kdo by podobný přízvuk měl. Její rodina pochází z Irska a Dánska a nikdo z jejich rodičů nikdy nežil jinde než jižně od Ontaria.

V roce 2004 byl zaznamenán příběh šedesátileté Britky Lindy Walkerové, která začala po mrtvici mluvit s jamajským přízvukem. V roce 1999 se u Američanky Tiffany Robertsové objevil silný anglický přízvuk. V roce 2007 se „zázračně“ naučil v kómatu anglicky mluvit osmnáctiletý český plochodrážník Matěj Kůs, který dal do té doby dohromady sotva několik slov v tomto jazyce. Je tedy kóma opravdu stav, kdy je člověk „mrtvý“?

Podle encyklopedie znamená kóma hluboký spánek neboli těžký stav bezvědomí. Postižený v kómatu nereaguje na oslovení, ani na bolestivé podněty. Neurologové se však obávají, že špatných diagnóz o klinické smrti je na světě hodně. Mnoho lidí zase zastává názor, že člověk v kómatu vnímá všechno, nejde o stav mysli, ale těla, které se stává „vězením“ jeho duše. Dokáže jednou říct věda, jak je to doopravdy?
(toh)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451322
DnesDnes419
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3353
Tento měsícTento měsíc2268

Partnerské weby

apartman banner