Hledači svatého grálu pravidelně míří k proslulé Rosslynské kapli ve Skotsku. Podle záhadologů je právě zde ukryto něco velmi důležitého a zajímavého, co souvisí s raným křesťanstvím.

V Anglii prý stále prší. Nevím, jestli totéž platí i o Skotsku, ale když můj kolega potuloval kolem kultovní kaple poblíž Edinburghu, po tři dny ani nekáplo. Rosslynskou kapli nechal v roce 1446 postavit sir William St. Clair. Údajně na stavbě pracovali pečlivě vybraní mistři po celých 40 let, než dílo dokončili ke spokojenosti objednavatele. Podivuhodná je i historie tohoto místa, s největší pravděpodobností zde kdysi vládli uctívači kultu bohyně matky. Její variaci později nacházíme téměř ve všech náboženstvích a duchovních proudech.

Ale přejděme k záhadám, je jich opravdu hodně. Tak alespoň některé z nich:
1/ Stavba měla být rodovou kaplí pro slavnostní bohoslužby. Proč, když na nedalekém hradě měli lepší a výhodněji položenou?
2/ Stavební sloh je také podivný, je míchanicí všemožných stylů. Podle britských badatelů kopíruje legendární Šalamounův chrám jeruzalémský, který opatroval i archu úmluvy.
3/ Za menzou najdeme tři sloupy - Mistrův, Tovaryšův a Učedníkův. Poslední z nich je divně odlišný, má zvláštní konstrukci.
4/ Atypická výzdoba kaple je další záhadou. Chybí křesťanské symboly a nebyl zde ani oltář! Naopak udiví řada symbolů zednářských, hermetických, odkazy na keltskou mytologii, gnosticismu a pohanství. Hned člověka napadnou dvě souvislosti - něco podobného přece nechal zhotovit „zlobivý“ farář Sauniére ve francouzském Rennes le Chateau. A na českém hradě Houska můžete spatřit stejné výjevy: ďábly, lučištníky, mytologické postavy, draky, zelené bytosti. Má tato výzdoba společného jmenovatele? Jsem přesvědčen, že ano. Ale jakého? Co je spojuje?
5/ Posledním zastavením budiž úvaha nad zdejším rozsáhlým podzemím. Podle legendy jsou v něm pohřbeni významní templáři i se svými relikviemi. Přístupná je pouze krypta s hrobkou sira Williama. Je zde uchován svatý grál nebo dokonce pohřbena biblická Marie z Magdaly?
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475828
DnesDnes417
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden2169
Tento měsícTento měsíc7458

Partnerské weby

apartman banner