Pokleslá oční víčka jsou jedním z nejčastějších problémů žen středního a vyššího věku, ale mohou se objevit třeba už v pětatřiceti letech. Jejich stav odráží genetické dispozice, životospráva, psychika a mnohé další faktory. Věkem se kůže víček ztenčuje a stává se méně pružnou. Ztenčení kůže způsobuje vznik vrásek, rýh a záhybů, nahromaděný tuk okolo oka vytlačuje kůži víček navenek a postupně způsobuje její převis. Pokleslá víčka dávají obličeji unavený vzhled a dělají člověka zbytečně staršího, oči opticky zmenšují. Nejsou však jen estetickou vadou, často způsobují zdravotní problémy. Mohou bránit dobrému rozhledu, nutí člověka držet oči neustále otevřené dokořán a příliš nemrkat. Proto zvláště při větším soustředění při práci na počítači, při řízení auta a podobně mohou pokleslá víčka způsobovat celkově značnou únavu.
„Podobně jako u jiných onemocnění hraje roli genetika. V případě „pytlíků“ pod očima je na lékaři, aby zjistil, zda nemají souvislost s onemocněním srdce či cév, poruchou ledvin, hormonálními změnami, s vedlejšími účinky užívaných léků,“ říká MUDr. Jan Novák z pražského Refrakčního centra a dodává: „Operace pokleslých víček z estetických důvodů je možná tehdy, kde objektivně nacházíme převislá víčka nebo kompenzační nakrčení čela a kde je vůle s tím něco dělat. Taková operace bude logicky hrazena zájemcem. Z medicínského hlediska, a tím pádem na pojišťovnu, se operace provádí ve všech případech, kde pokles víčka nebo zdvojená, převislá kůže víček omezuje zorné pole a fakticky tím narušuje vidění.
Jak vrátit unaveným očím jiskru, svěžest bez zásahu chirurga? K osvědčeným babským radám patří jednoduchý trik. Na opuchlé, unavené oči můžeme přikládat čajové lžičky, které jsme před tím nechali krátce vychladit v ledničce. Na jemné oční okolí je dobré přikládat masku z nastrouhané salátové okurky, za vyzkoušení stojí bylinkové obklady. Osvědčuje se například odvar ze světlíku lékařského.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450867
DnesDnes646
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2898
Tento měsícTento měsíc1813

Partnerské weby

apartman banner