Alkohol a cigarety to rozhodně nebudou, i když výjimky potvrzují pravidlo. Například britská důchodkyně Dorothy Howeová kašle na zdravotní rizika a ve svých sto letech si neodpustí ani skleničku dobré whisky, ani pár cigaret. Jak dokládají vědecké výzkumy, riziku civilizačních chorob a zejména onkologickým onemocněním lze předcházet zdravou životosprávou. Co prokazatelně člověku prodlouží život?
Podle některých odborníků bychom měli žít trochu jako pračlověk. Ten musel být neustále v pohybu, jinak by nepřežil. Většinou se stravoval zeleninou a ovocem, občas ulovil nějakého mamuta, ale to nebylo příliš často. O nějakém pohodlí si mohl nechat jenom zdát.
Délku života ovlivňuje celá řada faktorů. Vedle zdravého jídelníčku je zapotřebí dobrá nálada, optimismus, smích, aktivní společenský život. Podle celé řady studií se na dlouhověkosti podílí také šťastný partnerský vztah. I když žijeme příliš hekticky, měli bychom si alespoň o víkendu trošku přispat, odreagovat, neboť psychické zatížení je jedním z hlavních předpokladů pro vznik onemocnění. Výtahu je zapotřebí se vyhýbat jako čert kříži, zdravější je používat schody, chodit pěšky. Pokud alkohol, tak jedině červené víno. Doporučenou dávkou pro zdraví je sklenička denně, jež blahodárně působí na srdce i cévy.
Pozor na sedavý způsob života. Jestliže lenošíte, máte sedavé zaměstnání, celý den se nezvednete ze židle, má to kromě jiného nepříznivý vliv na metabolismus. Pohyb patří k osvědčeným lékům na dlouhověkost. Není rozhodující, zda dáme přednost pravidelným procházkám, běhu, józe, plavání nebo tenisu. Nikdy není pozdě s ním začít, každému věku prospěje. Navíc jsou fyzicky aktivní lidé mnohem šťastnější, netrápí je špatná nálada, pohyb mírní deprese.
(se)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457967
DnesDnes398
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1093
Tento měsícTento měsíc8913

Partnerské weby

apartman banner