Nemáte zájem o sex? Vytrácí se vaše radost ze života? Přibíráte na váze, i když dodržujete běžný stravovací režim? Nadměrně se potíte a míváte návaly horka? Býváte mrzutý? V ložnici už nepodáváte takový výkon jako dřív? Jestliže jste odpověděli alespoň na tři otázky kladně a řadíte se do kategorie mužů středního věku, na dveře může klepat andropauza.
Andropauza, neboli mužské klimakterium je hodně citlivé téma, o němž pánové tvorstva neradi hovoří. Blížící se stáří může u nich vyvolávat stejně nepříjemné stavy, jako u jejich něžných poloviček. Andropauza není nemoc, ale pro muže poměrně těžké období, ve kterém se objevují stejně jako u žen kromě jiného psychické potíže, jako například úzkost, depresivní nálady, mrzutost, snížená chuť k sexu, pocit zavírajících se dveří a podobně. Mužský přechod se projevuje i některými typickými tělesnými znaky. Tuk se začíná usazovat v oblasti břicha a boků, svalstvo celého těla ztrácí na síle. Viníkem je nedostatek testosteronu, výrazný pokles tohoto hormonu. Muži mají tendenci své problémy bagatelizovat, většinou se za ně stydí.
Začátek poklesu testosteronu je individuální, po padesátém roce věku se ale zrychluje. Mezi šedesáti až osmdesáti roky má nějakou zkušenost s andropauzou více než pětadvacet procent mužů.
Na nízkou hladinu testosteronu se neumírá, ale s jakýmikoli příznaky je dobré se svěřit praktickému lékaři. Ztrátu mužnosti je dobré konzultovat se sexuologem či urologem, kolísání mužského hormonu lze zlepšit pomocí tabletek.
Podle MUDr. Pavla Turčana v některých případech si mohou muži pomoc sami úpravou životosprávy s dietním opatřením, vhodnou pohybovou aktivitou, pobytem na čerstvém vzduchu, ale i užíváním některých doplňků stravy.
(se)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501428
DnesDnes397
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4118
Tento měsícTento měsíc12774

Partnerské weby

apartman banner