Zapomeňte na výtahy, nechte auto v garáži, snažte se chodit všude pěšky. Jestliže chcete zhubnout nebo udělat něco pro svoji kondici, měli byste ujít alespoň deset tisíc kroků denně, jak doporučuje Světová zdravotnická organizace. Ty představují asi sedm kilometrů, tedy vzdálenost, která nebyla pro naše předky ničím výjimečná.
Výdej energie při chůzi je závislý od hmotnosti těla a rychlosti. Možná nevíte, že obézní lidé při stejné rychlosti chůze spálí víc energie než štíhlí jedinci. Na každý kilogram tělesné hmotnosti spálíme během kilometru chůze až 3 kJ energie. Rychlost je ale také důležitá. Když dva chodci, kteří mají stejnou váhu, věnují chůzi stejně času, víc energie spálí ten, jenž měl vyšší rychlost chůze. Jaké tempo je ideální? Když chceme chůzí zhubnout, tepová frekvence by se měla při chůzi udržet na 60 až 70 procentech naší maximální tepové frekvence. To je hodnota, při níž se optimálně snižují tuky.
Víte, že pravidelná chůze se na zdraví projevuje už po třech měsících jejího provozování? Tento nenáročný sport, který lze provozovat v každé roční době a za každého počasí, je nejlepší prevencí proti celé řadě civilizačních onemocnění - například cukrovce, srdečnímu onemocnění, rakovině, mozkové příhodě. Lidé, kteří považují turistiku za součást životního stylu, mají menší náchylnost k úrazům a zraněním, lepší koordinaci pohybu a svalů. Chůze kromě jiného podporuje metabolismus, produkuje hormony, které pozitivně ovlivňují naši náladu, působí proti depresi a stresu. Je také výborným prostředkem proti stárnutí, okysličuje pokožku, která si zachovává svěžest a mladistvý vzhled. Jak dokládají vědecké studie, pravidelnou chůzí můžeme snižovat vysoký cholesterol, hladinu cukru v krvi, riziko cukrovky, celkově předcházet nemocem.
(pru)

RADA SPIRITU
Pokud to se zlepšením kondice myslíte vážně, investujte do krokoměru. Ty nejjednodušší stojí kolem pětistovky. Vhodnější je nešetřit a pořídit si o něco dražší, které zaznamenávají jak absolvované kilometry, tak spálené kalorie.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476763
DnesDnes703
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3104
Tento měsícTento měsíc8393

Partnerské weby

apartman banner