Zatímco o ženském klimaktériu se hovoří často, málo slyšíme o klimaktériu mužském, čili o tom, čemu se známějším způsobem říká doba přechodu v lidském těle. Zůstává nezvratnou skutečností, že léta přicházející po čtyřicítce jsou „nebezpečným věkem“ právě tak pro muže, jako pro ženy.
Také během mužského klimakteria dochází k životní proměně mezi čtyřicítkou a šedesátkou, výjimečně také až po šedesátce. Ale jejich změny nejsou tak náhlé a tak určité. Spočívají ve snížené činnosti určité části endogenních žláz a na zvýšené náchylnosti k četným nemocem „středního věku“. Mnozí muži začnou jevit sklon k otylosti. Podléhají snáze únavě, začnou se u nich dostavovat prostatické nesnáze, stejně jako znaky zvýšené nervozity. I když jsou proměny v mužském klimaktériu méně dramatické, přece jen problémy, které vyvolávají, jsou právě tak rozmanité a někdy tíživé, jako změny, vyvolané ženskou menopauzou.
Následky špatného způsobu života se začnou ukazovat v této životní proměně nejdříve. Lidské tělo je vybudováno tak, aby sneslo velikou míru strádání. Ale po určitém čase i ono začne jevit zřetelné známky únavy a opotřebení. Stále více podléhá chronickým a civilizačním nemocem, jako jsou cukrovka, srdeční potíže, arteriosklerósa, neboli kornatění tepen a potíže jater. I předstojná žláza, která vykonává kontrolu nad našimi sexuálními úkony, začíná být příčinou mnoha nesnází, běžných v tomto věkovém období. Přibližně asi třetina mužů ve věku nad šedesát let trpí zvětšením prostaty.
Nejlepším společníkem muže, který si začíná uvědomovat nezvratný fakt, že přestal již být mlád, je zdravý rozum. Zaměstnání a zájmy po skončení pracovní doby jsou znamenitým prostředkem k udržení radostného pohledu do života i v pokročilém věku. Každé životní období má své kompenzace a odměny, právě tak jako své meze. Chápání problémů muže středního věku přáteli a příbuznými je stejně důležité. Životní proměna je konec konců jenom krátkou záležitostí, která se dá zpříjemnit pochopením a laskavostí nejbližšího okolí, lidí blízkých.
(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427654
DnesDnes762
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2852
Tento měsícTento měsíc23133

Partnerské weby

apartman banner