Je zajímavé, že v Japonsku a dalších zemích Orientu si ženy na potíže související s přechodem stěžují jen zřídka. V japonštině dokonce neexistuje žádné slovo, které by označovalo toto období. Je to pravděpodobně tím, že japonská kuchyně je bohatá na sójové výrobky, které obsahují hodně fytoestrogenů, látek podobným estrogenním hormonům. Potraviny bohaté na fytoestrogeny jsou jablka, mrkev, česnek, zelené fazolky, okurky, brambory, obiloviny, koření anýz a fenykl.
Léčivé účinky vitaminů, minerálů a dalších látek
Vitamin E se již mnoho let doporučuje jako prostředek proti návalům horka, bolesti hlavy, únavě a depresi.
Návaly horka, objevující se u žen v přechodu, se zmírní při nedostatečném množství vitaminu C a bioflavonoidů. Ty jsou obsažené nejvíce v citrusových plodech, snižují nepříjemné pocity doprovázející přechod.
Ženám, které v přechodu trpí depresemi a nepohodou, by zřejmě pomohl komplex vitaminů skupiny B, jehož bohatým zdrojem je pangamin. Ženám v klimakteriu je doporučováno konzumovat potraviny s vysokým obsahem selenu, neboť snižuje návaly horka, podporuje sekreci štítné žlázy a estrogenů a řídí tak hormonální hladinu. Antioxidační látky - vitamin A, C, E a selen pomáhají tělu bránit se příznakům stáří a posilují imunitní systém.
Bór má vliv na zvyšování hladiny estrogenu a může pomoci proti nepříjemným příznakům přechodu. Dostatečné množství bóru dodají dvě až tři jablka denně nebo hrst ořechů. Bór se nachází dále v hruškách, hroznech, mandlích, medu, hrachu a čočce. Do svého jídelníčku by měly ženy v klimakteriu zařadit více celozrnných potravin a omezit spotřebu živočišných tuků, rafinovaného cukru a soli. Výrazně omezit alkohol, čokoládu, kávu a kořeněnou stravu, neboť to vše může vyvolávat návaly horka.
(žuk)

DODATEK
Klimakterium, menopauza neboli přechod není nemoc, ale normální přirozené období života. Pokles hladiny ženských hormonů způsobuje některé nepříjemné potíže jako bolesti hlavy, návaly, únavu, deprese, nespavost apod.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473541
DnesDnes430
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3956
Tento měsícTento měsíc5171

Partnerské weby

apartman banner