Alkohol je energeticky bohatý, ale obsahuje minimum živin. Často uspokojuje chuť na jídlo, a proto jeho konzumenti trpí nedostatkem životně důležitých látek. Alkohol může vážným způsobem narušit zdraví. Jen velmi málo postižených osob se dokáže zbavit alkoholismu bez odborné pomoci.
Uvědomte si, že pijete-li dvě a více skleniček alkoholu (1 sklenička = 1 dl tvrdého alkoholu nebo ½ piva či 2 dl vína) denně, stáváte se více náchylní k nemocem, které alkohol ovlivňuje. Patří k nim jaterní a srdeční choroby, některé druhy rakoviny, cukrovka, zánět žaludku, deprese atd.
Pravidelní konzumenti alkoholu by měli dbát na vyšší dávky vitaminu C, protože játra je potřebují k vyloučení alkoholu z krve. Platí, že čím nižší je hladina vitaminu C v krvi, tím déle trvá otrava alkoholem. Jednoduchý způsob, jak doplnit zásoby vitaminu C, je místo sklenky alkoholu vypít sklenici rajčatového nebo ovocného džusu.
Alkohol narušuje vstřebávání vitaminů skupiny B. Ničí zejména vitamin B1, který ovlivňuje tělesnou i duševní pohodu. U alkoholiků je nedostatek tohoto vitaminu velmi běžný. Lidé závislí na alkoholu mají zvýšenou potřebu vitaminu B 12. Jeho nedostatek se projevuje nervovými příznaky, například častými změnami nálad, poruchami paměti apod. Větší množství alkoholu ničí i kyselinu listovou, jejíž nedostatek je provázen chudokrevností a nervovými obtížemi.
Chystáte-li se na oslavu, kde předpokládáte jistou konzumaci alkoholu, doporučuji připravit si den předem následující životabudič: 100 g křenu umeleme nebo rozmixujeme, přelijeme 300 ml horké vody, nalijeme do termosky a necháme 24 hodin louhovat. Poté přecedíme a asi 100 ml vypijeme. Tento životabudič dovede zmírnit nepříjemné následky opilosti. Jisté účinky „znovuzrození“ jsou připisovány i silnému neslazenému mátovému čaji.
(žuk)

DODATEK
Výzkumy potvrzují, že nedostatek vitaminu B 3 zvyšuje chuť na alkohol. Ti, kteří konzumují pravidelně alkohol, by měli zvýšit spotřebu tohoto vitaminu až trojnásobně.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473542
DnesDnes431
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3957
Tento měsícTento měsíc5172

Partnerské weby

apartman banner