Jedním z oborů psychologického bádání je zkoumání duševních schopností lidí středního a vysokého věku. Je nesporné, že staří lidé byli podceňováni.
Mysl mladého člověka je jiná než mysl člověka starého. Ale psychologické testy ukázaly, že staří lidé dosahují při některých zkouškách docela dobrých výsledků, mnohem lepších, než by byly očekávaly jejich děti nebo vnoučata.
Při testech na přesnost a rychlost výrazu mladí o něco předčí starší. S věkem přichází jakési zpomalení a zmenšení přesnosti. Ale ne takové, jak se lidé všeobecně domnívají při posuzování starých lidí jako skupiny. Obor, který si člověk v životě zvolí - jeho práce a záliba - s ním sroste neodlučně na celý život. Hlavní zájmy člověka v životě a s nimi spojená zručnost se drží v mysli neobyčejně pevně.
Při testech na rychlost reakce bylo zjištěno, že s věkem se reakce zpomaluje. Ale asi třetina zkoumaných osob starších 70 let měla reakci stejně rychlou, nebo dokonce rychlejší než osoba ve věku 50 let.
Mezi lidmi jsou velké rozdíly - ať jsou mladí, nebo staří. To potvrdily všechny testy s lidmi středního i staršího věku. Velká část lidí přes 70 let je duševně právě tak čilá a činná jako jejich děti. Ale je tu jedna důležitá skutečnost, totiž že dospělí lidé stejného věku se od sebe liší mnohem více, než bychom se domnívali.
Bylo zjištěno, že staří lidé jsou k sobě mnohem více nespravedlivě sebekritičtí než mladí. Mají sklon dívat se na sebe tak, jak se na ně omylem dívají ostatní.
Při zkoumání schopnosti starých učit se novým věcem bylo zjištěno, že se v tom skoro vyrovnají školním dětem. V učení cizím jazykům pak projevili větší schopnosti než děti od osmi do dvanácti let.
Starší lidé jsou nejlepší v práci nebo hře, kde se uplatňují více duševní než tělesné schopnosti. Aby si však i ve vyšším věku zachovali dobrou duševní pohodu, měli by se vyvarovat kritických postojů ke všemu novému, prodlévání v minulosti, strnulosti ve zvycích a způsobech, podezíravosti, nedostatku smyslu pro humor, nedělat ze stáří omluvu.
(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475776
DnesDnes365
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden2117
Tento měsícTento měsíc7406

Partnerské weby

apartman banner