Umíte si představit ranní kávu nebo čaj bez cukru? Víte, že mnozí odborníci považují bílý cukr za jedno ze silných narkotik, která mohou

 způsobovat podráždění, nervozitu, hyperaktivitu u dětí nebo deprese? Jestliže chcete být zdravější, potřebujete shodit přebytečné kilogramy, zkuste sladit přírodními sladidly. Jsou vhodná jako náhrada cukru k oslazení nejen nápojů, ale také dezertů, do pečení, nebo třeba k oslazení obilných snídaní. Některé jsou vhodné i pro diabetiky a dokonce mají příznivé zdravotní účinky. Oproti cukru mají specifickou chuť, ale člověk si na ni rychle zvykne.

Třtinová melasa. Někdy se jí říká černý zázrak. Je vedlejším produktem při výrobě cukru, který obsahuje celou řadu výživných látek - například železo, vápník, mnoho minerálních a stopových prvků. Povzbuzuje organismus při stresu, chronické únavě, pocitech slabosti, pročišťuje lymfatický systém. Výborná je na obilné kaše, lze ji použít jako náhradu sójové omáčky.

Javorový sirup. Pochází z Kanady a vyrábí se odpařováním jarní mízy speciální odrůdy javoru. Javorový sirup obsahuje velké množství minerálních látek, stopových prvků a fruktózu, která se vstřebává střevními stěnami, a proto proniká do krevního oběhu pomaleji, nevzniká tak prudké kolísání inzulínu. Javorový sirup se doporučuje při očistné kúře, kdy se pije pouze nálev s javorovým sirupem. Díky své jemné chuti se hodí do dětských pokrmů, na ochucení sladkých jídel, jako třeba na palačinky, lívance, müsli, na zmrzlinové a ovocné poháry.

Stévie. Sladkou chuť stévie a její příznivé účinky na organismus objevili a hojně využívali už staří indiáni. Látky, které obsahuje, dokáží stimulovat slinivku břišní a tvorbu inzulínu, proto je vhodná pro diabetiky. Tato rostlina, která si získává v poslední době velkou oblibu, se používá ke slazení, ale také jako léčivá bylina. Nemá takřka žádné kalorie. Pomáhá před kornatěním cév a zhoubnými nádory, podporuje dobré trávení, udržuje hmotnost, reguluje bakterie v ústní dutině.

Med. I když dietology nepatří mezi doporučovaná sladidla, neodmyslitelně patří k vynikajícímu a dostupnému sladidlu. Obsahuje minerální látky, enzymy, bílkoviny a spoustu výživných látek, které na organismus působí blahodárně. Je výborným lékem v době rekonvalescence, při zánětu horních cest dýchacích, med je ideálním prostředkem na zklidnění psychiky, upravuje trávení, usnadňuje usínání.
(mv)

 

DODATEK
Lidé, kteří jsou alergičtí, mají různé problémy s cévami, jsou diabetici, by se neměli medem léčit.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450717
DnesDnes496
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2748
Tento měsícTento měsíc1663

Partnerské weby

apartman banner