Už naši předci věděli, že jarní bylinné kúry zbaví organismus nežádoucích produktů látkové výměny, dodají mu větší množství přírodních vitaminů, minerálních látek a stopových prvků a současně omezí přísun kalorií, které se v zimních měsících podepsaly na zakulacenější postavě. Blížící se jaro je nejvhodnějším časem pro očistnou kúru po sezoně přejídání. Stává se výborným prostředkem na snížení hmotnosti, vhodnou prevencí před vznikem celé řady civilizačních chorob, na posílení imunity.
Při jarním úklidu těla je dobré do jídelníčku častěji zařazovat ovoce a zeleninu, neboť přirozeným způsobem očišťují organismus. Výživoví poradci doporučují konzumovat lehčí jídla, nezapomínat ve stravě na pokrmy z ryb, drůbeže, v odlehčeném jídelníčku by mělo mít své stálé místo celozrnné pečivo, mléčné výrobky s probiotickou kulturou, luštěniny, cereálie, ořechy, semínka. Denně je třeba vypít alespoň dva litry tekutin - nejlépe obyčejnou vodu, neperlivé minerálky, ovocné a zeleninové šťávy. Zcela nevhodné jsou kofeinové a slazené nápoje. V odlehčovacích dnech je třeba ze stravy také vyloučit sladkosti, alkohol a omezit solení.
Za starých časů se v jarním období dostávaly ke slovu čerstvé bylinky, z nichž se připravovaly chutné saláty, pomazánky, polévky nebo čaje. Do čajových směsí se doporučovala například kopřiva dvojdomá, smetánka lékařská, sedmikráska, řeřicha či šťovík. Blahodárně na látkovou výměnu působily také česnek spolu s cibulí.
Úklid těla znamená také více času věnovat fyzickým aktivitám, pobytu na čerstvém vzduchu, pěší chůzi. Naordinovat klid do duše vhodnou relaxací. Volný čas věnovat meditaci, masáži celého těla, celkově zpomalit životní tempo.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475542
DnesDnes131
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1883
Tento měsícTento měsíc7172

Partnerské weby

apartman banner