Kolem padesátky zjistíte, že poslové stáří se hlásí mnoha různými způsoby. Když běžíte za autobusem, zadýcháte se a srdce se vám roztluče tak silně, že jste nuceni se zastavit. Večer jste byli na smrt unavení už v polovině večírku a druhého dne jste se cítili neobyčejně malátní, což jste dříve neznali. Shledáváte, že si nemůžete přečíst noviny, dokud si napřed neseženete brýle. Zkrátka, dosáhli jste vrcholu na cestě života a nyní začínáte mířit pomalu dolů. Ačkoli vám tělo pracuje ještě věrně, bouří se už proti přemíře námahy.
Co se děje v těle v tomto kritickém období? Krátce bychom to mohli označit jako pomalé, ale pokračující upadání postihující srdce, plíce, uši a oči, trávení a vyměšování, cévy i kosti - známky přirozeného rozkládání tkání. V tomto věku stačí nepatrný pád, který u mladého člověka způsobí jen bezvýznamnou modřinu, ale po padesátce může představovat zlomenou kost či vážné zranění.
Můžete namítat, že to nemusí být tak špatné a proč bychom se pro to měli trápit? S pokrokem vědy a dodržováním správné životosprávy se délka života v posledních letech prodloužila a věda přináší stále nové a nové objevy. To je pravda. Pravdou také ale je, že zvýšení průměrné délky života bylo dosaženo potlačením epidemií, snížením dětské úmrtnosti a v neposlední řadě vyšší úrovní zdravotnictví.
Když se stáří blíží, je třeba zmobilizovat své tělesné i duševní síly tak, abychom příchod známek stáří úspěšně oddálili. Za prvé si vezměme do práce tělo. Zahálka způsobuje rychlejší stárnutí než těžká práce. Věnujte se pohybu, nejlépe na čerstvém vzduchu. V každém sportovním odvětví je dost lidí, kteří mají přes sedmdesátku a o stařeckých chorobách nic nevědí. Po padesátce máme začít stravu omezovat, volit jídelníček bohatý na vitaminy, čerstvé ovoce, zeleninu a nepřehánět to s masem, byť netučným. Jednostranná masitá strava způsobí nahromadění nestrávených zbytků, které poškozují srdce a cévy. Nadměrné množství jídla představuje zbytečné zatížení organismu a podkopává zdraví.
Důležitá je také duševní pohoda. Budeme-li pozorovat posly stáří s obavami, stanou se z nás mrzouti, otravující život sobě i okolí. Nevzdávejte se předčasně. Nejsme o nic starší, než jak se cítíme.Vůle žít zachovává mládí. To znamená zúčastnit se nadšeně všeho, co přispěje k plnosti života. Zajímejte se aktivně o jiné lidi, o to, co se děje ve světě. Mějte porozumění pro mladé. Zachovejte si duševní svěžest a pružnost, neuzavírejte se novým myšlenkám.
(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470463
DnesDnes298
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden878
Tento měsícTento měsíc2093

Partnerské weby

apartman banner