Ideální váhou se v současnosti může pochlubit opravdu jen málokdo. Téměř každý druhý Čech má problémy s nadváhou nebo je přímo obézní, ženy mají větší sklony, neboť v jejich organismu dochází k účinnějšímu ukládání tuku. Příčinou nadváhy je nevyrovnaný poměr přijímané a vydávané energie. Nevyužitá energie se ukládá v tukových buňkách, a pokud tato nerovnováha přetrvává delší dobu, člověk začne tloustnout. Příčinou je především nesprávné stravování, nedostatek pohybu, nemoci související s poruchou látkové výměny, nadměrná činnost štítné žlázy, nadbytek estrogenů a podobně.
Díky moderním způsobům zpracování potravin a manipulace s nimi vznikají vysoce koncentrovaná kalorická jídla plná tuků a cukru, která nejsou zdraví prospěšná. Některé průmyslově upravované potraviny jsou dokonce pokropeny tzv. chuťovými zlepšovadly, která touhu po jídle ještě podpoří. Z toho plyne, že čím více je strava upravovaná, tím větší hlad můžete pociťovat. Při hubnutí se snažte odstranit nevhodné stravovací návyky- nadbytek kalorií, přejídání, jednostranně zaměřený jídelníček, nekonzumujte jídla rychlého občerstvení a buďte obezřetní při konzumaci průmyslově zpracovaných potravin a polotovarů.
Ve svém jídelníčku výrazně omezte tučné maso, uzeniny všeho druhu, plnotučné mléčné výrobky, smažené a energeticky vydatné pokrmy a potraviny.
Vyhýbejte se cukru, sladkostem, cukrovinkám a sladkým nápojům, neboť cukr podporuje ukládání tuku v těle. Velkou zátěží pro postavu je konzumace sušenek, řezů a dalších sladkostí, které se snahou zhubnout nemají mnoho společného.
Omezte příjem alkoholu, neboť obsahuje velké množství kalorií, a navíc podporuje chuť k jídlu.
Pokud chcete zhubnout, dodržujte pitný režim - nejméně 1,5 litru tekutin denně. Nedostatečný příjem vody může podstatně zbrzdit spalování tukových vrstev.
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500490
DnesDnes139
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3180
Tento měsícTento měsíc11836

Partnerské weby

apartman banner