Od renesance byl člověk latinské kultury přesvědčen, že je středem světa a že jeho tělo je nepřístupné četným meteorologickým změnám, které mají tak pronikavý vliv na svět, ve kterém žije. Přiznat vliv větrů, tlaku vzduchu a elektrických změn ve vzduchu na psychický a fyziologický stav by pro člověka znamenalo přiznat se ke své bezmocnosti a malosti.
A přece už od nepamětných dob je člověku, i nevzdělanému, dobře znám vliv tlakových depresí na bolesti hlavy, vlhkosti na bolest, chladna na plicní choroby. Pozoroval, že jeho malátnost nebo duševní unavenost se řídí často podle toho, čemu se říká „počasí“.
Člověk však nepozoroval tyto vlivy jen na duševním nebo tělesném stavu, nýbrž i na všech živých tvorech v přírodě. Před bouří spočívá jakoby neznámá tíže na celé přírodě, ptáci vyrážejí úzkostlivé volání jako zoufalý apel k neznámému, stromy a rostliny stahují listy.
Lidé, kteří žijí ve styku s přírodou, znají dobře všechny vlivy neživé přírody na živočichy.
Člověk pochopil, že není skupinou molekul, izolovanou v přírodě. Tvoří nedílnou část vesmíru. Pociťuje jeho nejmenší změny, podobně jako jednobuněčné bytosti, které se stahují nebo roztahují pod vlivem četných proudů procházejících kapkou vody, v které žijí.
Tak jako je rostlina citlivá na světlo, větry, vlhkost, na teplo a na všechny okolní vlivy, tak také lidská bytost se mění ustavičně pod vlivem obklopující ji atmosféry, která se mění každou chvíli, ať účinkem tlaku, tepla, vlhkosti, ionizace nebo záření. Zvykněme si dívat se na člověka, jako se díváme na rostliny. Vyjma půdy, ve které koření, působí na rostlinu i na člověka stejní činitelé.
Vliv větru
Vliv větru na organismus uznávali už první lékařští pozorovatelé. Už Hippokrates pravil: „Ve městech, otevřených teplým větrům a chráněných ze severu, může sebemenší příčina změnit rány ve vředy… Obyvatelé jsou ochablí a malátní, ženy churavé a často neplodné. Děti dostávají záchvaty křečí, muži trpí často průjmy, horečkami atd….“
Vliv tlaku vzduchu
Tlakové níže mají značný vliv na tělesný i duševní stav lidí. Kolik osob trpících migrénou, kolik astmatiků, kolik revmatiků reaguje na změny tlaku tak, že by mohli předpovídat počasí. Tlakové deprese působí na krevní tlak nebo na teplotu některých lidí. Náhlé tlakové deprese vyvolávají u určitých osob trpících srdečními chorobami, v dýchacím ústrojí těžké poruchy reflexní povahy
Vlhkost
Stav vlhkosti, jenž vyjadřuje množství vodní páry obsažené v ovzduší, má největší vliv na stav chronických revmatiků a všech pacientů trpících neuralgií.
Elektrické pole
Důležitost elektrického pole atmosféry byla známa už v 18. století. Bylo zjištěno, že určitá zvířata se chovají za různého elektrického pole různě. Tak psi, kočky, zajíci, koroptve se rozmnožují jen za kladného pole, králíci, morčata, myši jen za nulového. Elektrické pole má vliv i na způsob života zvířat. Ovce se pasou jen za středně kladného pole. Je-li elektrické pole velmi silné, jsou velmi čilé a bujné. Když je elektrické pole rovno nule, pociťují někteří lidé malátnost, někdy se u nich projevují i poruchy v trávení a krevním oběhu.
Teplota a záření
Od nejdávnějších dob člověk uznával působení tepla a chladu na organismus. Přizpůsobuje se obdivuhodně různým teplotám, jako všem meteorologickým poměrům. Přizpůsobivost je ostatně jedním z předpokladů přežití. Ale změní-li se teplota nenadále, bez přípravy, mohou nastat vážné poruchy v krevním oběhu. Také přemíra slunečního záření může způsobit řadu kožních onemocnění.
Také sluneční skvrny, záření hvězd a působnost Měsíce jistě mají svůj vliv na planetu Zem. Pro úplnost bychom museli uvést ještě vlivy magnetického pole, chemického složení vzduchu a podobně.
(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502754
DnesDnes259
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1006
Tento měsícTento měsíc14100

Partnerské weby

apartman banner