Dostatečný pitný režim je důležitý v každém věku. U seniorů však bývá velkým problémem, neboť u nich fyziologicky dochází ke snížení pocitu žízně. Mnohem častěji než jiné věkové kategorie jsou tedy ohroženi dehydratací, což může přinášet zvýšené riziko pro jejich celkový zdravotní stav.
Nedostatek tekutin vnímají ze všeho nejdříve mozkové buňky. Proto také často dochází k bolestem hlavy, větší ztráty mohou vést k pocitu slabosti, nevolnosti, poklesu psychické a fyzické výkonnosti, ke křečím, v neposlední řadě infarktu a mozkové příhodě. Při dehydrataci se totiž v krvi mohou objevovat krevní sraženiny, které ucpávají cévy. Horší průtok krve, tedy horší zásobení kyslíkem a živinami, může způsobit u seniora i dezorientaci, stav mdloby, celkové selhání organismu. Chronický nedostatek vody v organismu vede k větší zátěži srdečního svalu, vzniká větší pravděpodobnost vzniku ledvinových kamenů, nepříjemné zácpy.
Potřeba tekutin pro tělo seniora odpovídá potřebě běžného dospělého člověka, tedy kolem dvou a půl až tří litrů za den. Asi pětinu tohoto množství člověk při správné životosprávě přijímá ze stravy v podobě polévek, čerstvého ovoce a zeleniny. Základem pitného režimu je voda z kohoutku, nekalorické nápoje. Ideální tekutinou je minerální voda bez bublinek, s vyváženým poměrem minerálů.
Důležitá je i správná teplota nápoje, pro organismus jsou nevhodné příliš chlazené nebo nadměrně horké. Ke konzumaci se nedoporučují sladké limonády, neboť obsahují hodně cukru, barviv, případně i kofein. Doporučit nelze ani silně koncentrovaný černý čaj nebo kávu, alkoholické nápoje. Optimální je příjem tekutin rozložit do celého dne, pít v pravidelných intervalech, raději méně a častěji. Lépe je dbát o pitný režim ráno a v dopoledních hodinách, když se organismus nejvíc očišťuje, méně pak na noc.
(ruch)
DODATEK
Starší lidé mají snížený práh pro pocit žízně, méně se potí, snadněji se přehřejí. To může vést k celé řadě zdravotních obtíží.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472271
DnesDnes295
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2686
Tento měsícTento měsíc3901

Partnerské weby

apartman banner