Výběr slunečních brýlí je aktuální otázkou po celý rok. V létě se ale bez nich určitě neobejdeme. Jsou nejen módním doplňkem, ale také účinnou ochranou proti slunečnímu záření. Není ale rozumné kupovat je někde u stánku na ulici, v tržnici. Jen erudovaný odborník v renomované oční optice je schopen dobře poradit, který typ brýlové ochrany je nejvhodnější. Jiné brýle jsou doporučeny pro sport, jiné pro volný čas a zcela odlišné například pro vysokohorskou turistiku. Co je třeba mít při nákupu na zřeteli?
Propustnost světla
Víte, že existuje pět kategorií ochranných filtrů? Tento údaj udává, kolik viditelného záření propouští sluneční brýle. Brýle v kategorii nula slouží jako módní doplněk. Mají bezbarvý nebo velmi světlý filtr, propustnost viditelného záření se pohybuje mezi 80 až 100 %. Do slabších světelných podmínek jsou vhodné brýle s ochranným filtrem 1. Kategorie 2 představuje středně tmavý filtr a používá se na každodenní nošení. K vodě i na běžné nošení jsou vhodné brýle s ochranným filtrem kategorie 3. Propustnost viditelného světla se u nich pohybuje v rozmezí 8 až 18 %. Na delší pobyt u moře, v horách je dobré si pořídit sluneční brýle v kategorii 4.
Co nám bude slušet
Při nákupu brýlí je třeba zohlednit i vzhled tváře. Každému bude slušet jiný typ slunečních brýlí, ale v zásadě platí, že slušet vám budou takové obroučky, které jsou přesným opakem typu vaší tváře. Pokud máte úzkou tvář, sáhněte po oválných rámech. V případě kulaté tváře vybírejte raději oválné nebo hranaté tvary. Oválné tváři bude slušet takřka každý typ slunečních brýlí.
Čím tmavší, tím lepší?
Myslíte si, že čím tmavší budou skla brýlí, tím větší ochranu poskytnou? Není to úplně pravda, neboť nezáleží ani tak na barvě skel jako na UV filtru. Nejvhodnější jsou brýle s hnědými, zelenými a šedými skly, které nezkreslují barevnost. Zelená skla lze využít jak během slunečného dne, tak v případě, že je obloha pod mrakem.
Na co při nákupu brýlí pamatovat?
Brýle musí na nose dobře sedět, nikde by neměly tlačit, tedy ani na nose, ani za ušima. Boční rám by měl být dostatečně široký, aby zabránil pronikání slunečních paprsků z boční strany brýlí. Pozor je třeba si dávat na poměr velikosti brýlí a plochy okolo očí, aby nikde nepronikalo sluneční světlo.
(ruch)
DODATEK
Odborníci doporučují, abychom sluneční brýle kupovali v den, kdy svítí slunce a tak je mohli hned otestovat. Na slunci totiž může pohled přes barevná skla vypadat jinak, než když je budeme zkoušet v přítmí prodejny.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500687
DnesDnes336
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3377
Tento měsícTento měsíc12033

Partnerské weby

apartman banner