Děti dnes často o internetu, technice a technologiích vědí mnohem víc než jejich rodiče. Mít profil na sociální síti je v posledních letech velmi populární. Je však natolik rozumné, aby jej dospívající děti v každém případě měly? Právě o takových záležitostech by měli jistě rozhodovat jejich rodiče, neboť na rozdíl od dětí vědí mnohem víc o životě a mají i lepší rozlišovací schopnosti. Obdobně jako třeba řízení auta, užívání bankovního účtu, kreditní karty nebo používání sociální sítě je spojeno s určitými nebezpečími, které si děti mnohdy ani neuvědomují.
Mnoho mladých lidí nechápe, jaké následky může mít to, když na internetu zveřejní příliš mnoho informací. Pokud tam uvedou, kde bydlí, kam chodí do školy, kdy se vrací domů a kdy jsou mimo domov, může to ohrozit bezpečnost celé rodiny. Úlohou rodičů je učit své děti všem dobrým návykům už od útlého dětství. Když jsou pak starší, měli by je naučit pohybovat se bezpečně i na internetu a snažit se dětem vštípit praktickou moudrost a schopnost přemýšlet. Další nebezpečí hrozí v tom, že se člověk při nadměrném používání sociální sítě může stát závislý. Proto je třeba dospívajícím dětem pomáhat a připravit je na to, že život existuje i mimo internet, takže by měly zůstat umírněné v návycích a při používání internetu dodržovat stanovený časový limit.
Jedno přísloví říká: "Na dětech se podle chování pozná, jak čistá a upřímná je jejich povaha." A totéž platí i pro svět online. Jelikož sociální síť tvoří prostor pro širokou veřejnost, tak to, co si děti umístí na profil, má vliv nejen na pověst jich samotných, ale zrovna tak i na profil celé rodiny. Dospívající by si tak měli uvědomit, že vše umístěné na profilu sociálních sítí hodně vypovídá o jejich osobnosti. Také musí pochopit, že vše umístěné na webu nikdy zcela nezmizí. Doktorka Gwenn Schurginová O´Keeffeová ve své knize Cyber-Safe píše: "Porozumět konceptu trvalosti online materiálu není pro děti snadné, ale je důležité, aby se začaly učit. Jediným způsobem, jak jim vysvětlit zásady chování na internetu, je připomínat jim, aby na webu nesdělovaly to, co by v běžném životě neřekly každému."
(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672998
DnesDnes698
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1648
Tento měsícTento měsíc17890

Partnerské weby

apartman banner