Klimakterium představuje proces v životě ženy, kdy dochází ke ztrátě plodnosti. U většiny žen začíná klimakterium po čtyřicítce, ale u některých třeba až po šedesátce. Ve většině případů pak dochází k postupnému vymizení menstruace. Nepravidelná tvorba hormonů má za následek, že se menstruace někdy vůbec nedostaví, dochází ke krvácení mimo cyklus, nebo patří krvácení k nadměrně silným. Určitá část žen ovšem rovněž přestává menstruovat najednou, jakoby ze dne na den.
Každá žena prožívá tento přechod jinak. Nejčastějším nepříjemným příznakem menopauzy bývají nepřehlédnutelné návaly horka, které jsou v některých případech provázeny zimnicí, takže mohou narušovat spánek a značně vyčerpávat organismus. U většiny žen potíže vymizí v průběhu prvních tří až pěti let, nicméně určité, třebaže jen malé procento žen, se setkává s těmito problémy až do velmi vysokého věku. Kolísání hladiny hormonů může u ženy vést k depresi a výkyvům nálady, což má za následek plačtivost, nesoustředěnost a někdy dokonce výpadky paměti. Odborníci uvádějí, že je vysoce nepravděpodobné, aby se u jedné ženy objevily hned všechny možné příznaky. Skutečností tak zůstává, že některé ženy prakticky žádné problémy ani nepříjemné pocity nemají.
Některé z obtíží lze pak zmírnit změnou životního stylu. Například kuřačky mohou počet návalů snížit útlumem svých návyků. Mnoha ženám rovněž pomůže úprava jídelníčku - například omezí nebo zcela přestanou konzumovat alkohol, kofein, stejně jako kořeněné či přeslazené pokrmy, které mohou návaly snadněji vyvolávat. Je také samozřejmě důležité stravovat se kvalitně, což znamená mít pestrý a vyvážený jídelníček. Klimakterické příznaky značně zmírňuje i tělesný pohyb. Přispívá například k lepšímu spánku a výrazně zlepšuje nejen psychické rozpoložení, ale též pevnost kostí i celkové zdraví.
(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472069
DnesDnes93
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2484
Tento měsícTento měsíc3699

Partnerské weby

apartman banner