Dnes již bezpečně víme, že mnohým nemocem lze předcházet. Ne však chemickými léky, ale především vitaminy a řádnou životosprávou. Avšak i přes veškerou osvětu a varování lékařů neustále přibývá obézních lidí, a tím i chorob souvisejících s přejídáním a tloušťkou.
Ze statistik je tak zřejmé, že v popředí kromě nádorových onemocnění stojí zejména nemoci srdeční, vysoký krevní tlak, infarkty, kornatění tepen a mozkové mrtvice, postihující zvláště lidi s nadměrnou váhou. Jak bylo zjištěno, při tloušťce jsou srdeční choroby dvakrát až třikrát častější, kornatění tepen nejméně dvakrát, stejně tak srdeční mrtvice a cukrovka dokonce třikrát. S tloušťkou jde ruku v ruce vysoký krevní tlak, který napomáhá kornatění, způsobuje malé trhlinky v křehkých narušených cévách, a tím dochází k výlevu krve například do mozku. Srdce vhání krev do cév, až do nejslabších tepének, které zásobují každý, i ten nejvzdálenější kousek tkáně. Tato síť tvoří stovky kilometrů a každý kilogram váhy, zejména tuku navíc, předpokládá nové zatížení a zásobení.
Otylostí u nás trpí prakticky každá čtvrtá žena a každý třetí muž, což je náš neslavný národní rekord. Třebaže tloušťka nevede k chorobám okamžitě, vyvolává přinejmenším pocity méněcennosti, neboť dokáže značně deformovat lidské tělo.
(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672922
DnesDnes622
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1572
Tento měsícTento měsíc17814

Partnerské weby

apartman banner