Jestliže vám okolí závidí pohodlí kancelářské židle, tak opravdu není co. I když se to na první pohled nezdá, sedavé zaměstnání totiž může přinášet hodně zdravotních obtíží, v horším případě dokonce invalidní důchod. Co všechno může mít na svědomí práce v kanceláři, pokud žijete nezdravě a pravidelný pohyb není zrovna vaší oblíbenou aktivitou ve volném čase?
V prvé řadě jsou ohrožena záda, krční páteř, oči a především kardiovaskulární systém. Podle nejnovější studie amerických vědců, které se zúčastnilo více než osmdesát tisíc mužů ve věku mezi 45 a 69 rokem, vyplývá, že sedění může být stejně nebezpečné jako kouření. Až o dvaapadesát procent náchylnější k selhání srdce byli ti, kdo se fyzickým aktivitám nevěnovali a pravidelně necvičili. Není bez zajímavosti, že nebezpečí srdečních příhod snižuje už desetiminutová procházka třikrát denně, i když cvičení, posilování ve fitness centru nebo provozování rekreačního sportu samozřejmě nemůže nahradit. Sedavé zaměstnání se dává také do souvislosti s větším rizikem vzniku cukrovky, s vysokým krevním tlakem a rakovinou tlustého střeva.
Jestliže patříte k lidem, kteří většinu pracovního času stráví za počítačem, měli byste si udělat alespoň sedm až deset minut každou hodinku pauzu. Beztak se mozek nemůže plně soustředit déle než padesát minut. Zkuste se na chvilku odreagovat tím, že si dojdete na toaletu nebo prohodíte pár slov s kolegou, projdete se po kanceláři. Nepřehánějte to v pracovním čase ani s jídlem. Přednost dejte malým a častějším porcím než jednorázovému vydatnému obědu. Nezapomeňte během dne doplňovat tekutiny.
(pru)
RADA SPIRITU
Pro udržení vitality je třeba zdravě jíst. Dopřát organismu přísun kvalitních rostlinných a živočišných bílkovin, jako jsou ryby, mléčné výrobky, vejce, kvalitní maso, luštěniny, celozrnné produkty, ovoce a zelenina, co nejméně zpracované potraviny.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472073
DnesDnes97
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2488
Tento měsícTento měsíc3703

Partnerské weby

apartman banner