Léto je období, kdy mnoho lidí trápí nadměrné pocení. Pocení je ale přirozený proces, potní žlázy pracují jako individuální klimatické zařízení. Pokaždé, když se naše tělesná teplota zvýší, ať už v souvislosti s vysokými venkovními teplotami, trémou, nadměrným stresem, postarají se o důležitou regulaci tepelného hospodářství v organismu. Zbavit se nepříjemného zápachu není vždy jednoduché. Jaké cesty se nabízejí?
Pryč se zápachem
Samotný pot je v podstatě bez vůně a zápachu. Nepříjemný se stává tehdy, když bakterie na pokožce a v chloupcích začínají rozkládat bílkoviny a mastné kyseliny, které obsahuje pot z velkých apokrinních žláz. Nejvíce jich najdeme v podpaží. Právě tam jsou vhodné podmínky pro množení bakterií, a tak je důležité se o toto citlivé místo na těle dobře starat.
Deodorant nebo antiperspirant?
Tvorbu potu zabraňují antiperspiranty. Tuhý, ve spreji, v podobě gelu omezují nejen vznik nepříjemného zápachu, ale přímo snižují tvorbu potu a množení bakterií, které pot rozkládají. Jejich aplikace ale nepatří na podrážděnou, přecitlivělou, nemocnou ani na čerstvě vyholenou pokožku. Deodoranty na rozdíl od antiperspirantů nestahují póry, a tak pot není ničím blokovaný. Neutralizují jeho zápach a jestliže jsou parfemované, zpravidla ho překrývají. Obsahují alkohol, který rychle vyprchá, a tak je účinek deodorantu krátkodobý a musí se používat několikrát denně. Dobrou volbou je používání deokrystalu. Jde vlastně o účinný přírodní deodorant, skvělou náhražku antiperspirantu. V podstatě se jedná o antibakteriální minerální sůl - krystal - Ammonium Alum. Tělesný pach potlačuje přirozenou cestou, bez ucpání potních pórů. Zároveň zabraňuje vzniku bakterií, které způsobují zápach.
Tipy na domácí kúru
S nadměrným pocením mohou pomoci bylinky. K omezení pocení například vede pití šalvějového čaje během dne. Jiným přírodním prostředkem, který může úspěšně bojovat s pocením, je jablečný ocet. Zkusit můžete v průběhu dne pít šálek vody s přidáním dvou polévkových lžic jablečného octa. Zkušené bylinářky doporučovaly proti pocení použít plátek bramboru, kterým se natře citlivé místo, nejčastěji v podpaží nebo na chodidlech, kde se nejvíc potíte. Také ocet bývá osvědčeným pomocníkem proti nadměrnému pocení. Působí přímo v pórech, neutralizuje bakterie způsobující zápach. Zkuste si vetřít trochu octa do podpaží na noc a ráno umyjte mýdlem a vodou. I když se přes den budete potit, pot nebude tolik zapáchat.
(mav)
RADA SPIRITU
Kdo chce zmírnit pocení, měl by z jídelníčku vyloučit kofein, alkohol, méně solit a kořenit. Vhodné je také omezit spotřebu bílkovin. V létě se vyhýbáme nošení oblečení ze syntetických materiálů, přednost dáváme přírodním, prodyšným látkám.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474951
DnesDnes118
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1292
Tento měsícTento měsíc6581

Partnerské weby

apartman banner