Nedokážete se rozloučit se starými časopisy a novinami, protože i po čase v nich najdete něco zajímavého? Skříň praská ve švech, i když polovinu oblečení už dávno nenosíte? Skladujete staré obaly od jogurtů, zmrzlin a kdoví čeho ještě, protože by se mohly hodit na cesty, k ukládání šroubků nebo něčeho jiného? Říkáte si, že by se to mohlo ještě někdy hodit? Někdy si sice doma připadáte jako ve skladišti, ale nemůžete si zkrátka pomoct… U starých lidí, kteří žili ve složité době, je vcelku pochopitelné, že šetřili na horší časy. Ale v dnešní době, kdy člověk hmotnou nouzí netrpí, k tomu není důvod.
Co je důvodem k tomu, že má člověk přehnanou potřebu „křečkovat“? Je to vášeň, nebo choroba? Někteří odborníci se přiklánějí k názoru, že hromadění může být do jisté míry motivováno touhou zmírnit úzkost. Bývá to přirozená reakce na nadměrný stres, na samotu, na pocit společenské izolace, stárnutí. Výskyt takového chování v závažné formě se odhaduje na dvě až pět procent dospělých jedinců. Mírné „křečkování“ se dostavuje u osmnácti až třiatřiceti procent dospělých. Podle sociologických studií hromadění věcí začíná poměrně v mladém věku a začíná se výrazněji projevovat po čtyřicátém roce věku.
Dá se nutkavé hromadění nějak zmírnit? Co udělat pro to, aby se z domácího skladiště opět stal příjemný prostor k bydlení? Možná si říkáte, že nejjednodušší by bylo v nepřítomnosti „sběratele“ všechny věci vyhodit. Recept sice jednoduchý, ale mohl by se obrátit proti vám, protože „sběratel“ se ke svému majetku chová lhostejně jen do chvíle, než mu na něj sáhnete. V takové chvíli se stanete jeho největším nepřítelem, rodinná pohoda vezme za své.
Podle psychologů je vhodné vnímat zbavování se starých věcí jako start do nového života, něco jako očistný rituál. Pro některé to může představovat poněkud bolestnější krok, neboť se tím budou zbavovat minulosti, starých vzpomínek, důležité životní etapy. Je třeba si ale uvědomit, že vzpomínky spolu s věcmi nemizí. Osoby, které jsme měli rádi, zůstávají v našem srdci. Jako vzpomínku na ně si můžeme nechat pouze jednu věc, ostatní musí nemilosrdně pryč. Důležité je problém podchytit včas a nenechat ho narůstat do nezvladatelných rozměrů. Bez milosti se rozloučit se vším, co přestalo sloužit svému účelu, co už není potřeba. To je jediná cesta ze začarovaného kruhu. V opačném případě musí přijít na řadu psychoterapie, odborná pomoc.
(mp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2508368
DnesDnes136
VčeraVčera702
Tento týdenTento týden2207
Tento měsícTento měsíc136

Partnerské weby

apartman banner