Udělejte něco pro svůj dobrý pocit ze života, nabít se energií můžete různými způsoby.
Časně spát, časně ke stolu. Noc má svůj smysl. Lidé, kteří chodí pozdě spát a pozdě vstávají, jeví větší sklon stravovat se ve fast-foodech a cpou do sebe kalorie po 20. hodině častěji než ostatní. Jedna studie prokázala, že čím později účastníci experimentu jedli, tím vyšší měli index tělesné hmotnosti, byť měli ostatní faktory pod kontrolou. „Mezi nejjednodušší opatření, ke kterému může každý člověk přistoupit, je chodit spát a vstávat den co den ve stejnou dobu,“ říká lékař. „Tělo pak ví, kdy má spát, a je mnohem výkonnější. Podobně si uspořádejte i jídlo.
Držte se pravidla dvaceti vteřin. Jaký je rozdíl mezi stanoveným cílem a jeho dosažením? Pouhých 20 vteřin, míní guru na poli pozitivní psychologie. Vědci přišli na to, že když překonáme úvodních 20 vteřin z času zasvěceného vyřešení nějakého úkolu, máme větší šanci, že se jím prokoušeme až na samý konec. Hodláte-li tedy jít ráno cvičit, připravte si večer cvičební úbor a boty k posteli.
Zlepšujte si paměť chůzí. Aerobní cvičení má dvojí blahodárný účinek: svědčí tělu a prospívá mozku. Jak moc? Bez tréninku se oblast mozku zvaná hippocampus, která je stěžejní pro paměť, každoročně scvrkává o jedno až dvě procenta, a tak se s postupem let zvyšuje riziko demence. Nové výzkumy odhalily, že hippocampus dospělého člověka, který si třikrát týdně dopřeje tři čtvrti hodiny svižné chůze, se za rok zvětší o dvě procenta, což znamená, že odvrátí zmenšování způsobené věkem. Účastníkům výzkumu bylo mezi 55 a 80 lety. Znamená to, že nikdy není pozdě začít.
Do nového dne s čokoládou. Tabulka čokolády obsahuje přesně takové množství teobrominu (bratranec kofeinu), který vás sice probudí, ale ne tolik, abyste později zvadli, konstatuje odborník na chronickou únavu. Zároveň překypuje antioxidanty, může působit proti riziku infarktu, zlepšuje náladu - a ještě k tomu má lahodnou chuť. Zkuste si ji dát k dopolední přesnídávce.
(ndro)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505031
DnesDnes90
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3283
Tento měsícTento měsíc16377

Partnerské weby

apartman banner