Ženám po padesátce se podstatně mění jejich život. Tvorba pohlavních hormonů se snižuje a žena musí počítat s některými fyzickými a psychickými problémy, jako jsou návaly horka, změny nálad, depresivní stavy, zvyšování hmotnosti a podobně. Podobné je to i u mužů, ale ti, na rozdíl od svých něžných poloviček, se mnohdy zdráhají se svými problémy navštívit lékaře. U mužů hovoříme o andropauze. Mužské problémy v adropauze se projevují úbytkem fyzických sil, obtížemi urologického rázu, nevyhýbají se jim i psychické těžkosti včetně depresí.
Zatímco ženy jsou na toto období spojené s vyhasínáním vaječníků připraveny, muži, kteří pociťují nedostatek tělesné, duševní a sexuální výkonnosti, ztrácejí chuť do života. Ubývající testosteron, mužský pohlavní hormon, mívá mnohem horší následky, než by se dalo předpokládat. Testosteron se totiž podílí na vývoji celého mužského organismu od počátku puberty až do konce života. Ovlivňuje vývoj kosterního i svalového aparátu, genitálií a je nutný pro výměnu opotřebovaných buněk. Starší muži mají často problémy s prostatou a močovým měchýřem, u jiných se může po dosažení padesáti roků věku objevit osteoporóza, narůstá zvýšené riziko zlomenin, objevují se také problémy se soustředěním a pamětí. Zanedbatelná není ani psychická pohoda. Jak potvrzují odborníci, muži v tomto věku se spíš uzavírají do sebe, omezují kontakty, přestávají bojovat o své „místo na slunci“, nemají snahu soutěžit s mladšími dynamickými spolupracovníky. Mnozí kdysi zdatní a optimističtí muži podléhají poraženeckým náladám, mění se na vrtošivé, pesimistické osoby se slabou výkonností, nízké sebevědomí některých mužů je vhání do náručí milenek a mnohem mladších partnerek.
I když pokles hormonů je dán geneticky, neznamená to, že by měli muži v tomto citlivém období rezignovat na nové věci, ztrácet zájem o život kolem sebe, litovat se. Na andropauzu existuje účinná terapie. Chybějící testosteron lze nahradit umělým, ať už léky nebo injekcemi. Zatímco u jejich něžných protějšků je hormonální substituce velice účinná, u mužů může přinášet určitá rizika spojená například s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu a jinými problémy. Přesto představuje hormonální léčba jednu z alternativ, která muži pomůže zlepšit libido, vyrovnat se se změnami nálad, výrazně ovlivňovat kvalitu spánku, v neposlední řadě vrátit radost do života. Podstatnou úlohu sehrává zdravá životospráva, zejména jídelníček. Všichni muži, kteří dovrší padesátku, by se měli vyhnout nezdravým potravinám. Zejména takovým, jež obsahují vysoký obsah tuku, omezit sladkosti, alkohol, sladké nealkoholické nápoje, přestat kouřit.
(ruch)
DODATEK
Odhaduje se, že úbytek testosteronu postihuje každého pátého muže po dosažení šedesátky, třicet procent mužů po sedmdesátém roce věku a po osmdesátce se týká každého druhého představitele mužského pohlaví.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2508357
DnesDnes125
VčeraVčera702
Tento týdenTento týden2196
Tento měsícTento měsíc125

Partnerské weby

apartman banner