Lze je získat ve formě klasických tablet, tablet s prodlouženým účinkem, šumivých tablet, pastilek, sirupu, prášku, žvýkaček a různých cukrovinek. Na trhu je obrovské množství multivitaminových přípravků obsahujících vitamin C. Nejkvalitnější je takový přípravek, který obsahuje úplný komplex vitaminu C včetně bioflavonoidů.
+ V doplňkové formě je nejvhodnější vitamin C s řízeným účinkem, tedy takový, který se vstřebává postupně po dobu 8 - 12 hodin, to znamená, že v organismu je tak dlouhodobě stálá potřebná hladina vitaminu C.
+ Některé doplňky pocházejí z obohaceného extraktu našeho šípku nebo aceroly. Acerola je třešeň rostoucí v Jižní Americe a vyznačuje se vysokým obsahem vitaminu C.
+ Častým doplňkem je kombinace vitaminu C se zinkem, který se používá při nachlazení - mírní jeho projevy a preventivně chrání před chřipkou. Léčebný účinek vitaminu není rychlý, například vliv na krevní oběh se projeví až po několika měsících pravidelného podávání.
+ Vitamin C užíváme s jídlem nebo po jídle, protože nalačno může způsobit mírný průjem. Větší množství vitaminu se lépe vstřebává po částech než při užití celé dávky. Pokud užíváte nějaké ženšenové přípravky, měla by být přestávka mezi nimi a užitím vitaminu C alespoň tři hodiny.
+ Pozor, dávkou pod 50 mg vitaminu C denně se vystavujete riziku infarktu a zkracujete si život.
+ Kuřáci by měli přijímat více vitaminu C, neboť vykouření jedné cigarety může zničit až 120 mg této látky!
+ Potřebu vitaminu C zvyšuje také chlad, stres, operační zákrok, trauma, infekce a fyzická námaha.
+ V průběhu silné emoce, například velkého hněvu, dovedeme „spálit“ až 2000 mg vitaminu C.
+ Zvýšenou potřebu vitaminu C mají ženy, které užívají antikoncepci, v těhotenství (asi o 30 %) a při kojení (asi o 60 %).
+ Kysličník uhelnatý ničí vitamin C, proto je vhodné, aby obyvatelé velkých měst zvýšili příjem tohoto vitaminu.
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469806
DnesDnes221
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden221
Tento měsícTento měsíc1436

Partnerské weby

apartman banner