Stres, nebo též česky zátěž, prožívá prakticky každý. Jinou záležitostí už potom je, jak se s takovým stavem každý z nás dovede vyrovnat. V podstatě se vždy jedná o nějakou náročnou životní situaci. I ten, kdo něco takového doposud neprožil, si však může být jistý, že ho stres s velkou pravděpodobností potká v některé další fázi svého života.
Stres prožívá člověk vždy, když je nějakým způsobem ohrožen jeho život či životní pozice, když dochází k úmrtí blízkého člověka nebo když dojde k rozchodu s blízkým člověkem apod. Dá se říci, že se jedná o reakci, kterou jsme původně vybaveni pro nepřízeň osudu, kdy na ohrožení života nebo existence můžeme reagovat nějakým útokem, bojem, anebo útěkem. Tyto obranné poplachové reakce jsou pak provázeny dlouhou řadou fyziologických i metabolických změn, které můžeme vcelku označit za stresovou situaci.
V současné době hodně slyšíme názor, že dnes lidé prožívají stres mnohem častěji, než tomu bylo dříve. Něco na tom určitě je, avšak není to způsobeno ani tak tím, že by se naše životní podmínky nějak dramaticky zhoršily, ale prostě se zásadně mění. To, co přinášelo stres našim dávným předkům - války, revoluce, neúroda, hladomor - se nyní (alespoň v naší zemi) tak neděje, ale zase jsme zavaleni jinými formami zátěže. Například nejsme schopni zpracovávat nepřeberné množství informací, prožíváme časovou tíseň při pracovním tempu, náročnější podmínky prostředí, ve kterém žijeme atd.
Dnešní zátěž je tedy poněkud jiné povahy a spíše se zdá, že se dostáváme do patologických vztahů daných tím, že veškeré dramatické návaly se ukládají v cévách a v nervovém systému, čímž vzniká značné nebezpečí civilizačních poruch. Vůči stresu jsou zranitelnější osobnosti úzkostné, vystrašené, ale právě tak i lidé dominantní, kteří chtějí něčeho dosáhnout. Nejodolnější lidé vůči stresu pak bývají ti, kteří o nic neusilují a nevyvede je z míry, když se jim nedaří. Stejně tak jako lidé dospělí, zažívají své stresy rovněž děti. Stres je dokonce jednou z velkých potíží dětského věku, často přehlížený a nepovšimnutý, tím hůře pak ale také dětmi prožívaný a zvládnutý.
Jak se proti stresu bránit? Odolnost vůči němu se dá dnes už sice také natrénovat, ale jenom do určité míry a navíc jen velmi obtížně. Takové počínání vyžaduje soustavné zaměření na některé osobní vlastnosti i schopnosti naučit se relaxovat, snažit se odolat tlaku prostředí atd. Přesto je už dokázáno, že za pomoci nejrůznějších návodů, techniky i při větší obezřetnosti a pozornosti se dají mnohé ze stresů eliminovat a značně zmírnit.
PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471590
DnesDnes176
VčeraVčera626
Tento týdenTento týden2005
Tento měsícTento měsíc3220

Partnerské weby

apartman banner