Nebudete věřit, ale na rozdíl od dnešních žen středního věku, které mají v průměru osmdesát šest centimetrů v pase, se pyšnily naše babičky jednasedmdesáticentimetrovým obvodem. Vědci tvrdí, že ženy v padesátých letech minulého století měly mnohem víc pohybu. Musely bez všelijakých moderních spotřebičů zastat veškeré domácí práce, byly mnohem aktivnější, což se pozitivně podepsalo i na jejich štíhlosti. Dnešní ženy po padesátce viditelně tloustnou a v současné české populaci představují závažný problém s řadou negativních dopadů na zdraví.
Nikdy není pozdě na změnu
To alespoň tvrdí výživoví odborníci a lékaři. Nemusí být nijak drastická, a přesto může přinést pozitivní výsledek. Zvyknout si postupně na nízkocholesterolovou dietu s vyloučením živočišných tuků - másla, sádla - a nahradit je tuky rostlinnými, jako jsou olivový, řepkový olej přece nebolí. Chce to také omezit příjem sacharidů - pečivo, rýži, brambory ve večerních hodinách. Důležitý je pestrý jídelníček, dodržovat mezi jídly tří až čtyřhodinové intervaly. Zdravá strava zahrnuje též důsledný pitný režim, nutné je přizpůsobit celkový energetický příjem výdeji. Mírná nadváha je lepší než extrémní štíhlost, neboť je to určitá ochrana kostí a také se organismus snadněji vyrovnává s případnými vážnými chorobami.
Jaký pohyb bude ideální?
Pravidelná fyzická aktivita nejen přispěje k optimální hmotnosti, ale také k dobré náladě, lepšímu spánku, celkové kondici, většímu sebevědomí. Chodit dvakrát týdně v tomto věku do posilovny a zdvíhat těžké činky, trávit čas na „mučících strojích“ bude lepší přenechat mladším. Ideální je zvolit aktivity, které stejnoměrně zapojují všechny části pohybového aparátu, kombinovat dynamické sporty s uvolněním. Dobrou volbou bude například power jóga, taneční hodiny se zumbou, lekce na fitballech. Vhodný je aquaerobik ve vodě, který udělá dobře celému pohybovému aparátu, bodystyling procvičí celé tělo a aktivuje svalovou hmotu, velmi efektivní je cvičení s overballem. Nejen pro obéznější jedince je také dobré plavání. Za vynikající sport pro věkovou kategorii 50 + se považuje obyčejná chůze, nordic walking. Blahodárně působí na kondici srdce, ale udělá dobře látkové přeměně, trávení, dýchacímu svalstvu.
Pozor na nadměrnou zátěž
Tu představuje jednostranné zatížení při tenisu, squashi, badmintonu, kdy se přetěžuje polovina těla u hrající ruky. Velmi oblíbený spinning zase extrémně zatěžuje nohy. Vhodná nejsou ani rychlá silová cvičení, sporty ve vyšších nadmořských výškách a jiném klimatu - horolezectví a podobně.
(pru)
RADA SPIRITU
Po padesátém roce věku můžete začít i s jógou. Zlepšuje dýchání, mobilitu velkých kloubů, má pozitivní vliv na lymfatický systém, uvolňuje svaly, dokáže řešit problémy s inkontinencí.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471044
DnesDnes256
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1459
Tento měsícTento měsíc2674

Partnerské weby

apartman banner