Nechutenství, bolesti hlavy, křeče, které vystřelují až do zad, napjatá prsa, špatná nálada. To jsou jen některé z příznaků, které dávají ženě signál, že se blíží menstruace. Premenstruační syndrom postihuje třicet až padesát procent žen. Těžkosti se objevují jeden až dva dny před menstruací a vrcholu dosahují v prvních 24 hodinách krvácení. Stoprocentní léčba neexistuje, ale úlevu od nepříjemného stavu mohou samozřejmě přinést léky, které pomáhají uvolňovat křeče, s vyrovnáním hladiny hormonů, odstraňovat bolest. Ale i některými dalšími kroky lze příznaky premenstruačního syndromu ovlivnit.
Úprava jídelníčku
Ve stravě se snažte vyhýbat smaženým a těžkým pokrmům, nadměrnému pití kávy, alkoholu. Omezte příjem soli a cukru, kofeinových nápojů. Na talíři by neměly scházet ovoce a zelenina, celozrnné a sójové výrobky, ořechy, těstoviny, ovesné vločky. Nepostradatelný je zvýšený příjem vitaminů a minerálů - zejména vápníku, hořčíku, draslíku a železa.
Pohyb je dobrý
I když je tělo rozbolavělé, lékaři doporučují přiměřenou fyzickou zátěž. Vhodná jsou lehčí relaxační cvičení, může to být ale i tanec, jóga, pilates, delší procházky do přírody. S přiměřenou tělesnou aktivitou se budete cítit dobře po těle i duši, neboť pohyb pomůže zmírnit únavu a depresivní stavy.
Alternativní medicína
Na potíže před menstruací je z bylinek výborná meduňka, třezalka, dobře ale udělá i čaj z řebříčku, šalvěje, pupalky dvouleté. Lze také vyzkoušet léčivou moc kamenů. Během bylinkové kúry zkuste na břicho položit korál nebo lazurit, které uvolňují křeče, měsíční kámen se postará o rovnováhu hormonů. Naše babičky si pomáhaly od křečovitých bolestí teplými obklady. Stačí nahřát teplou deku nebo polštářek a položit na břicho.
Aromaterapie
Je velkým přínosem pro fyzické i psychické zdraví. Smysly i křečovitě stažené orgány a psychické napětí spolehlivě uvolní olejíček z cypřiše, levandule lékařské, rozmarýnu, růže, či pomeranče odpařené v aromatické lampě.
(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474663
DnesDnes411
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1004
Tento měsícTento měsíc6293

Partnerské weby

apartman banner