Kdo přišel o vlastní zuby, ten by mohl vyprávět. I když je dokonale zhotovená, život se zubní protézou není zpočátku vůbec jednoduchý. Není bez zajímavosti, že ji potřebuje každý desátý člověk. Ze začátku ji vnímá jako cizí předmět v ústech, který nepříjemně tlačí, dráždí dásně, vyvolává nelibé pocity. V prvních dnech se doporučuje nosit ji co nejčastěji, tedy i v noci, a vyndávat ji pouze na čištění. Každopádně je třeba připravit se v životě na několik změn:
Problémy s artikulací. Zpočátku může zubní náhrada způsobovat těžkosti při mluvení, zvláště při vyslovování některých slov. Je dobré mluvení se zubní náhradou trénovat před zrcadlem, ideální je hlasité čtení novin nebo knihy každý den alespoň krátkou chvíli. Při pravidelném tréninku tyto problémy brzy zmizí.
Problémy při jídle a pití. Především je třeba zvyknout si na jiný způsob přijímání potravy. Žvýkání jídla vlastními zuby a s náhradou se od sebe liší. Ze začátku je vhodné volit měkkou stravu, nadrobno nakrájenou. Síla skusu je s náhradou v porovnání s vlastními zuby podstatně nižší, proto je třeba do úst vkládat menší sousta, rovnoměrně kousat na obou stranách. Při kousání je zároveň nutné dávat si pozor, aby se náhrada nevychýlila a nepoškodila dáseň. Zpočátku by se měl člověk vyhýbat hodně tvrdým a lepivým potravinám.
Protéza také snižuje citlivost k teplotě podávaných jídel. Je jen otázkou času, než se chuťové vnímání napraví.
Dávivý reflex. Nadměrná tvorba slin je přirozenou reakcí na cizí těleso v ústech. Může však dojít i k opačnému problému, kdy se objeví nedostatečná tvorba slin, zapříčiněná užíváním některých léků. Počáteční problém s dávivým reflexem lze potlačit cucáním tvrdých bonbonů.
Správná údržba. Zubní náhradu je nutné čistit denně. Tvrdým kartáčkem může dojít k jejímu poškrábání. Pak ovšem hrozí, že se na poškozené protéze bude usazovat plak, který může být příčinou různých zánětů a chorob. Nejlepší volbou je měkký kartáček, jenž náhradu zbaví plaku, ale také zbytků potravy. Po vyndání protézy by měla následovat očista dásní i jazyka. Přes noc se musí protéza vložit do vhodného čistícího roztoku, který pomůže odstranit silné nečistoty, zničit mikroorganismy, které mohou vést k podráždění dásní, infekci v ústech.
Když tlačí. Nesnažte se nesedící protézu sami opravovat, vždy je zapotřebí poradit se s odborníkem. Nevěřte tomu, že se protéza v ústech časem „poddá“, ale veškeré problémy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Špatně padnoucí protéze nepomohou ani ty nejlepší fixační přípravky.
(se)
DODATEK
Myslíte si, že bez vlastních zubů nemusíte chodit ke stomatologovi? Omyl! Preventivní návštěvou lékař zjistí, zda náhrada dobře sedí, nezpůsobuje otlaky dásní a podobně.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475235
DnesDnes402
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1576
Tento měsícTento měsíc6865

Partnerské weby

apartman banner