Patříte k lidem, kteří usnou bez problémů, nebo se převalujete v posteli hodně dlouho, než přijde zasloužený spánek? Možná nevíte, že během spánku se kožní buňky obnovují dvakrát rychleji než během dne a tato buněčná obnova je hlavním předpokladem dobrého zdraví, správného fungování těla i svěžího vzhledu. Vydatný odpočinek umožňuje regeneraci tělesných tkaní, posiluje imunitu těla vůči chřipce a nachlazení.
Příliš krátký spánek působí škodlivě na nervovou soustavu, člověk je více podrážděný, špatně se soustředí, může vést k chronické únavě. Nedostatek spánku snižuje množství zapamatovaných informací, reflexy, nebo zpomaluje reakci, schopnost učit se, pracovní výkon. Může způsobovat kolísání nálady, závratě, nevolnost, urychlit rozvoj mnohých chorob jako depresi či nadváhu. Až čtvrtina lidí přiznává, že den po tom, co se špatně vyspali, snědí více jídla než obvykle. Spánkový deficit nutí mozek uvolňovat stresový hormon kortizol, který napomáhá růstu tukových tkání v oblasti břicha. Bez zajímavosti není ani výsledek jedné zahraniční studie, která tvrdí, že lidé s náběhem na cukrovku a s problémy se spánkem, mají vyšší inzulínovou odolnost a vyšší hladinu cukru v krvi.
Co usínání usnadní? Snažte se nemyslet na nepříjemné věci, povinnosti zítřejšího dne, ale na něco příjemného, pěkné zážitky, milé vzpomínky, romantické chvíle s partnerem a podobně. Kvalitu usínání ovlivňuje i prostředí. Před ulehnutím je dobré místnost dobře vyvětrat, odstranit veškeré rušivé prvky. S usínáním pomůže relaxační koupel, lehká večeře, osvědčeným uspávacím efektem je kniha od oblíbeného autora, humorná literatura.
(ruch)
DODATEK
Délka spánku je u dospělých osob minimálně šest až sedm hodin. Lidé, kteří spí sedm a více hodin denně, lépe čelí srdečním chorobám.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471032
DnesDnes244
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1447
Tento měsícTento měsíc2662

Partnerské weby

apartman banner