Čtenářku Milenu Ř. zajímá: „Je pravda, že vitaminové tablety mohou člověku i uškodit?“
Vitaminy mají pro naše tělo význam, ale dle lékařů není radno si s nimi zahrávat. Neveříte?
Tříletá

Lacey trpěla několik dní neutuchajícími bolestmi hlavy, zvracela, měla průjem, bylo nutné ji hospitalizovat. Stalo se to v USA ve státě Michigan v únoru roku 1981. Lékaři zjistili, že rodiče své dceři dávali větší množstí tabletek vitaminových komplexů, aby byla odolná proti nachlazení. Tato ,,kúra“ ji však téměř usmrtila. Vitaminy mají nesporně mnohé přednosti, proto je užíváme preventivně proti únavě nebo proti infekcím a většinou se přitom nijak neomezujeme. Každou zimu se prý prodá dvojnásobné množsví vitaminu C než v jiném ročním období, když propukne chřipková epidemie, prodá se ho dokonce čtyřnásobek. Lidé bezmyšlenkovitě polykají i jiné vitaminy, protože působí blahodárně na zrak, zjemňují pokožku, podporují růst vlasů...
Odborníky pro otázky výživy ale nestřídmé zacházení s vitaminy zneklidňuje. Podle jejich názoru by měly být především otázkou výživy. Nemají sice energetickou hodnotu, ale podílejí se na růstu a funkci organismu, neboť jsou katalyzátory přirozených chemických reakcí. Například vitamin B6 se vyskytuje nejméně v šedesáti enzymových systémech. Všechny vitaminy, ať už A, D, E, K, C, B, PP nebo H, jsou v dostatečném množství obsaženy v mase, ve vnitřnostech, zejména v játrech, ve vejcích, čerstvé zelenině, ovoci, mléce, obilí a v rostlinných olejích, Jejich každodenní nepatrné dávky jsou dostatečné a udržují nás při dobrém zdraví. A proto odborníci pro otázky výživy s hrůzou sledují náš nezodpovědný přístup k jídlu, který nás o tuto „sůl života“ připravuje. Průmyslová úprava potravin vitaminům neprospívá - jsou citlivé na světlo, na styk se vzduchem a na příliš vysoké teploty. První evropské sympozium o vitaminech se konalo v listopadu 1981 v Madridu. A již tehdy se ukázalo, jak málo toho o těchto cenných látkách víme. Již tehdy italský lékař Paolo Menacci zjistil u krys souvislost mezi plicními nádory a nedostatkem vitaminu A. Tento vztah byl částečně prokázán i u lidí, a tak někteří lékaři zkoušeli léčit rakovinu plic také podáváním vitaminu A. Je prokázáno, že tento vitamin podobně jako vitamin E zvyšuje odolnost lidského těla proti infekcím a některým otravám.
Pokud jde o odolnost proti nákaze, hrají v tomto případě nejdůležitější úlohu vitaminy rozpustné ve vodě, například skupina vitaminů B. Doktor Gilbert Lelord podával vitamin B6 od roku 1978 schizofrenikům zároveň s jinými léky, což prý u 25 procent těchto nervových případů vedlo ke zlepšení mozkové činnosti.
Doktor Pierre Bermound léčil zase podáváním vitaminu B6 úzkostné stavy u žen, které delší dobu užívaly orální antikoncepční prostředky. Doktorka Michele Boutgeay - Causseová je přesvědčena, že stres se u lidí zhoršuje nedostatkem vitaminů B1 a B6. Podle ní je vitamin B6 nezbytný pro chemické reakce v lidském organismu.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472447
DnesDnes471
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2862
Tento měsícTento měsíc4077

Partnerské weby

apartman banner