Jedním z nepříznivých civilizačních faktorů je nadměrná hlučnost, narůstající jak na pracovištích v důsledku potupující mechanizace a automatizace, tak ve velkých aglomeracích, především zásluhou vzrůstající dopravy. Hlukem rozumíme každý zvuk, který působí rušivě a má negativní vliv na zdravotní stav exponovaných osob. Závisí na jeho síle a složení, do jaké míry buď přímo poškozuje sluchový orgán (hluk nad 90 dB) nebo působí jako neurotizační faktor při práci (nad 60 dB) či odpočinku a spánku (nad 40 dB).
Tento negativní zdravotní faktor je v našem životním prostředí rozšířen zejména v průmyslových závodech a v zemědělství, kde je množství lidí vystaveno hluku tak intenzivnímu, že může vést k poruchám sluchu. Rovněž mnoho škol je umístěno v bezprostřední blízkosti průtahových a rušných silničních komunikací, kde naměřená hlučnost přesahuje 80 dB. A to není řeč o dalších dětských zařízeních, o zdravotnických a společenských střediscích, vystavených stejné nebo podobné hlučnosti. Kolika lidem je takto narušován režim odpočinku a zotavení po práci, nelze ani vyčíst.
Organizovaný boj proti hluku probíhá dnes v celém světě. Realizace konkrétních opatření k omezení tohoto rizika závisí však na každém z nás, počínaje projektanty, konstruktéry, odpovědnými činiteli a všemi dalšími, kteří rozhodují o výstavbách a modernizaci závodů, měst i silničních komunikací, aby důsledně uplatňovali platné normy a zákony. Ti všichni by měli iniciativně prosazovat protihluková opatření a využívat všech prostředků k ochraně zdraví, ale i svěžesti lidí.
(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470454
DnesDnes289
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden869
Tento měsícTento měsíc2084

Partnerské weby

apartman banner