Na otázku, zda se u nás v posledních letech zlepšila zdravotní péče, existují hned tři odpovědi. Jedna tvrdí, že se zdravotní péče oproti té světové u nás v posledních dvaceti letech snížila, právě tak jako lidský věk. Druhá prohlašuje, že se nezměnila prakticky vůbec, a ta třetí, že se zdravotní péče zlepšila zcela jistě i s průměrným lidským věkem. Čemu tedy máme vlastně věřit?
Jelikož zdravotní péče je v jednotlivých zemích zcela odlišná, nabízí se alespoň malé srovnání mezi několika státy. Tak například České republika se může srovnávat třeba se sousedním Polskem a Maďarskem, kde jsou na tom o trochu lépe. Mnohem lepší srovnání se pak nabízí s Ruskem a bývalými státy Sovětského svazu, kde střední délka života se dnes udává v rozmezí 57 až 59 let, což je velice málo. V České republice oproti tomu navzdory rychlému životnímu stylu i stavu životního prostředí nastal poměrně velký obrat k lepšímu, třebaže též záleží na jednotlivých regionech. To se dá přičíst na konto zlepšené zdravotní péče. Samotná zdravotní péče se u nás pak za poslední léta zlepšila zejména díky tomu, že se k nám dostaly nové technologie, které dříve bývaly prakticky nedostupné, třeba u léčení srdečně-cévních onemocnění.
Je sice pravda, že se u nádorových onemocnění tento příznivý trend nepotvrdil, naopak případů stále přibývá, neboť každý třetí Čech nyní onemocní rakovinou, ale při celkovém hodnocení přece jen dojdeme k závěru, že zlepšená zdravotní péče přináší své ovoce.
V souvislosti s finančními problémy našeho zdravotnictví je snahou přesunout léčení z drahé nemocniční péče k léčení ambulantnímu a také k prevenci - obdobně, jako je tomu v mnoha vyspělých státech. Co se týče prevence a primární lékařské péče, je třeba věnovat zvýšenou pozornost celkovému životnímu stylu, jídelníčku, zátěžovým situacím, včasným prohlídkám a radám odborníků. Lepší zdravotní osvětou se podařilo u mnoha lidí změnit jídelníček a složení jednotlivých pokrmů z tučných na lehká, zeleninová jídla, a na množství potravin bohatých na vitaminy a minerály.
(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470754
DnesDnes589
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1169
Tento měsícTento měsíc2384

Partnerské weby

apartman banner