Na krabičce od léků se obvykle dočtete: „Užívejte jednu denně.“ Naše tělo, které se řídí tzv. cirkadiánním rytmem - biologickými hodinami, které řídí spánek, produkci hormonů a další procesy, ale v různou denní dobu nereaguje na účinné látky stejně. Pokud je užíváme v nevhodnou dobu, snižuje se jejich účinnost a někdy je i hůře snášíme.
Po ránu:
Antidepresiva užíváme ráno, neboť častým vedlejším účinkem některých léků typu SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotonu) bývá špatný spánek. Léky na osteoporózu, bisfosfonátové přípravky, se špatně vstřebávají, proto je užíváme ráno na lačný žaludek, zapijeme sklenicí vody a snídáme nebo bereme další léky až po hodině.
Kolem večeře:
Přípravky proti pálení žáhy si bereme asi půl hodiny před večeří. Budou pak působit přes noc, kdy vylučování žaludeční kyseliny kulminuje.
Léky na alergii – antihistaminika užívaná jednou denně účinkují nejsilněji osm až dvanáct hodin po požití. Vezmeme-li je večer, nejsilněji působí ráno, kdy se senná rýma pociťuje nejsilněji. (Pokud máme brát histaminika dvakrát denně, bereme je ráno a večer.)
Před spaním
Játra produkují nejvíce cholesterolu po půlnoci a nejméně ráno. Statiny, léky na cholesterol, jsou nejúčinnější, vezmeme-li je těsně před spaním.
Krevní tlak je obyčejně vyšší přes den a nižší ve spaní. U mnoha lidí se s přibývajícím věkem tento noční pokles neprojevuje: jde o rizikový faktor mrtvice, infarktu a ledvinových chorob. Proto odborníci radí některé léky užívat před spaním, aby se denní rytmus krevního tlaku dostal do obvyklé normy. Nejúčinnější bývají inhibitory ACE a ARB.
Časování podle příznaků
Aby nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jako Naproxen a Ibuprofen, předepisované hlavně na artrózu, zabraly v pravý čas, je lepší je užívat zhruba šest hodin předtím, než bolest dosáhne vrcholu. Pokud máte bolesti spíše odpoledne, berte léky dopoledne. Pokud vás klouby bolí večer, užívejte je brzy odpoledne, a pokud si chcete ulevit od nočních bolestí, vezměte si prášek při večeři.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475536
DnesDnes125
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1877
Tento měsícTento měsíc7166

Partnerské weby

apartman banner