V klasickém slova smyslu znamená úplné vynechání stravování. Půst vlastně představuje jednu z nejstarších léčebných metod, která přispívala k regeneraci zažívacího traktu, k pročištění organismu. Říká se, že nejúčinnější je držet půst za úplňku, ideálním obdobím je jaro a podzim.
Odborníci doporučují začít s jednodenním půstem. Dlouhodobější by měl mít nějaké opodstatnění, vyžaduje odborné vedení a dohled. Krátkodobé omezení jídla pomůže nastartovat metabolismus, hubnutí, posílí imunitu, tělu dodá potřebnou energii. Půst je důležité dobře načasovat, vyhnout se při něm náročným fyzickým i mentálním aktivitám, neboť je spojen s určitými negativními pocity. Doprovodnými příznaky bývá většinou bolest hlavy, nesoustředěnost, zvýšená únava, což je známka toho, že se tělo zbavuje škodlivých látek.
Tělo je třeba na půst připravit. Rozhodně není správné najíst se do „zásoby“. Večer před dnem půstu jíme pouze lehké jídlo. Někdo zvolí pro jednodenní půst pouze zvýšený příjem tekutin, jiný dá přednost zeleninovému či ovocnému jídelníčku. V prvním případě jsou vhodné nesycené minerálky, obyčejná voda, bylinky, které organismus pročišťují (kopřiva, fenykl), čerstvě vylisované zeleninové a ovocné šťávy. Nutné je zcela vyloučit silný černý čaj, kávu, alkohol, džusy, limonády a sladké nápoje. Také konzumací čerstvého ovoce a zeleniny v pěti denních porcích nic nepokazíte. Jsou zdrojem plnohodnotné vlákniny, která má čistící účinky. I v tomto případě nezapomínáme na dostatečný příjem tekutin. Procházka na čerstvém vzduchu, pobyt v přírodě jsou nezbytnou součástí půstu.
Je třeba vědět, že zařazovat postní dny není vhodné v případě nějaké vážné choroby, akutního onemocnění, při velkém stresu, psychickém napětí . Půst není vhodný například pro jedince s nízkým krevním tlakem, diabetiky, při onemocnění srdce, ledvin a v dalších případech závažných zdravotních obtíží.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470465
DnesDnes300
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden880
Tento měsícTento měsíc2095

Partnerské weby

apartman banner