Lodičky na vysokých podpatcích nebo ploché balerínky? Neznám ženu, která by neměla pro parádní boty slabost a nebyla ochotná za ně utratit velké peníze. Ruku na srdce, většinou se při nákupu více řídíme módními trendy, než tím, zda si elegantními lodičkami nezaděláme za nějaký čas na křečové žíly, kladívkové prsty a jiné deformity nohou. Pokud jsou v botníku vašimi favority boty na vysokém podpatku, je třeba vědět, že snižují stabilitu chůze, zvyšují riziko pádu, ale hlavně zatěžují kolenní klouby a v konečném důsledku mohou vést ke vzniku osteoartritidy. Boty s krásně tvarovanou špičkou a jehličkovými podpatky dělají postavu sexy a nohy štíhlejší, ovšem nepříjemně tlačí na kloub palce, který se může po nějakém čase vychýlit, přinést nepříjemnou bolest a v horším případě si vyžádat chirurgický zásah. Balerínky nikdy nevyjdou z módy a patří hned po lodičkách k nejoblíbenějším střevícům žen všech věkových kategorií. Hodí se ke každému oblečení, poskytují maximální pohodlí, na noze vypadají svůdně. Ortopédové jim však netleskají, neboť dlouhodobé nošení negativně ovlivňuje nejen klenbu nohy, ale také držení těla. Plochá podrážka se může podepsat na bolesti zad nebo artritidě. Mezi oblíbené boty pro volný čas nepochybně patří crocsy. Jestliže obouváme zdařilou napodobeninu, boty z laciného plastu, musíme počítat s tím, že tento materiál je živnou půdou pro množení nejrůznějších bakterií a plísní. Navíc nemá taková bota žádné tvarování, a tak nepodporuje nožní klenbu.
Co je vlastně vhodná obuv? Především si při nákupu všímáme kvality podrážky. Materiál by měl být nejen odolný, ale též pružný a dostatečně ohybný. Je to právě podešev, která se podepisuje na pohodlné chůzi, neboť tlumí nárazy při dotyku chodidla se zemským povrchem. Jestliže milujete podpatky a nemáte možnost boty v zaměstnání vyzout, ideální výše podpatku je v takovém případě maximálně tři až čtyři centimetry. Nejlépe bude na noze dobře sedět bota z kvalitní kůže, která poskytuje ve špičce dostatečný prostor a tvar výstelky dobře kopíruje anatomii chodidla. Zdraví nohou určitě neposlouží laciné výrobky z tržnice. Důležitý je výběr správných materiálů, ideální je useň a textil. Pamatujeme na to, že boty je nutné střídat.
(pru)
RADA SPIRITU
Vedle bolavých puchýřů, kuřích ok a nepříjemných otlaků může nesprávná obuv vést i k vážnějším zdravotním problémům, jako jsou ploché nohy, bolesti zad, ke vzniku osteoartrózy.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427333
DnesDnes441
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2531
Tento měsícTento měsíc22812

Partnerské weby

apartman banner