„Nesnáším, když přijdu domů a vidím všude nepořádek. Rodiče mě vedli k tomu, aby u nás doma bylo čisto jako v klícce a k tomu se snažím vést i svoji rodinu. Marně. Že nenacházím pochopení u dětí, mají svých vlastních zájmů a povinností dost, s tím jsem se smířila. Ale můj muž nedokáže ‚vydýchat‘, že stále někde běhám s hadrem a něco leštím. Prý jsem úklidem přímo posedlá a, jak často říká, mám se nechat vyšetřit lékařem. Nebo je na tom, že dbám o pořádek, něco nenormálního“ svěřuje se Milena K. z Chotěboře.
Každý k domácím pracím přistupuje jinak. Někdo se k velkému úklidu přiměje, až když pomalu není na čem servírovat jídlo, protože je všechno nádobí špinavé, jiný zvolí pro generální očistu domácnosti období kolem Vánoc, další bere pravidelný úklid jako nutné zlo. U mnohých žen se ale může zvrtnout v posedlost - uklízejí vlastně nepřetržitě, přestože jejich domov září čistotou. K šílenství je může dohnat pár drobků na koberci, ledabyle pohozené svršky na věšáku, jiné uspořádání nádobí v kredenci či nesrovnané knížky v knihovně. Přehnaná hygiena ale nemusí být jen znakem čistotnosti. Kde se bere nutkavá snaha o perfektní pořádek? Pokud není za neustálou potřebou mít nablýskaný byt přísná a direktivní výchova rodičů, může se jednat podle psychologů o zástupný problém. Signalizuje, že se člověk v životě s něčím pere, prochází ne zrovna lehkým obdobím. Může prožívat velký stres v zaměstnání, řešit partnerské neshody, chybí mu jakýsi záchytný bod, pocit stability a jistoty. Čistý byt pro něj představuje klid, řád, pocit bezpečí. Touha po dokonalosti, sklon k perfekcionismu ale současně přináší únavu, vyčerpání, na běžný život, radosti a potěšení tak nezbývá mnoho času. Jak si poradit s přehnanou pořádkumilovností, která obtěžuje rodinné příslušníky, nejbližší okolí? Jednoduché řešení se nabízí v náhradním programu. V okamžiku, kdy se dostaví nutkání smejčit po bytě s hadrem, je dobré věnovat se jiné činnosti. Vypravit se na příjemnou schůzku s kamarádkou, poohlédnout se po nějaké parádě v obchodech, na procházku se psím mazlíčkem. Jestliže se úklid stává životní prioritou, vyvolává hádky, agresivní chování, je na místě konzultace s psychologem. Jen odborník může posoudit, o jak závažnou poruchu chování se jedná, zda vyžaduje léčení.
(pru)
DODATEK
Víte, že ženy, které se v úklidu domácnosti vyžívají, mají zvýšený sexuální apetit? Tvrdí to alespoň jeden průzkum, jehož se zúčastnilo více než tisíc žen ve věku dvacet až čtyřicet let.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380604
DnesDnes657
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3402
Tento měsícTento měsíc8033

Partnerské weby

apartman banner