Mobilní telefon používá u nás dnes drtivá většina lidí. V souvislosti s neustálým rozšiřováním mobilních sítí však začínají rovněž čím dál víc někteří odborníci upozorňovat na nežádoucí vlivy při mobilním telefonování. Neblahé důsledky příliš častého používání mobilů sice zatím nejsou zcela prokázány, ale už teď je zřejmé, že přístroj při telefonování vysílá záření, které pohlcuje hlava každého telefonujícího. Toto záření je navíc biologicky aktivní, třebaže zatím nelze stanovit, zda a do jaké míry může škodit lidskému organismu.
Další záležitostí je, aby výrobci začali více dbát na prodej takových telefonů, ze kterých se do hlavy dostane méně záření než z těch dřívějších. Například ve Státním zdravotním ústavu v Praze už před časem doporučovali, aby si lidé pořizovali telefony s co možná nejmenším vyzařováním do hlavy. Problém zůstává ovšem v tom, že u prodejců se toto důležité číslo málokdy dozvíte. Dá se zjistit též na internetu, stejně jako informace o dalších vyráběných telefonech v Evropě, včetně údajů hodnot pohlcení hlavou. Odborně se nazývají specifická míra absorbce, která je uvedena ve wattech na kilogram.
Většina všech u nás prodávaných telefonů tomuto limitu dva watty na kilogram již vyhovuje, i u nich se však zjištěné hodnoty pohybují ve značných rozdílech od 1,7 do 0,02. Zvýšenému záření do hlavy z mobilních telefonů by se měly vyhýbat zejména děti, které jsou víc ohrožené než dospělí. Majitelům mobilních telefonů se doporučuje, aby telefonovali pokud možno z míst, kde je silný signál. Ten, kdo používá mobil rovněž jako budík, se také nemusí hned lekat. Jednak tento přístroj neleží každému u hlavy a vzdálenost více než třicet centimetrů by neměla vadit. K onomu záření dochází až tehdy, když volíte číslo nějakého účastníka a telefonujete. V opačném případě se jedná také o přijímač, což už by vadit nemělo. Pravidlem při telefonování za pomoci mobilu by mělo být, že jak v počtu hovorů, tak i v jejich délce, by měla převládat střídmost.
(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475177
DnesDnes344
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1518
Tento měsícTento měsíc6807

Partnerské weby

apartman banner